Anadolu antik tiyatrolarının tespiti ve Parion antik kenti odeionunun belgelenerek koruma önerileri geliştirilmesi
Identification of ancient theaters in Anatolia and documentation of the odeion in the ancient city of Parion, with the development of preservation proposals
- Tez No: 937463
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM SAĞIROĞLU DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Antik tiyatrolar antik mirasın günümüzde özgün fonksiyonunu devam ettirebilen nadir örneklerindendir. Bunun yanı sıra mimari biçimlenişleri diğer tüm yapılardan farklılaştığı için de antik kentlerin dikkat çekiçi öğeleri halinde gelmektedirler. Bu durum tiyatroları turizmin parçası haline getirerek, amacını aşan restorasyonlara neden olmaktadır. Bütünleme eksenli bu restorasyon yaklaşımı aynı zamanda getirdiği maliyet yüküyle restorasyondan tamamen kaçınmayı ve yapıların basit önlemlerle telafi edilebilecek koruma sorunlarının büyüyerek altından kalkılmaz bir hale gelmesine neden olmaktadır. Bu çalışma Anadolu'daki antik tiyatrolardan olan ve kazı ekibince keşfi öncesi literatürde yer almayan Parion Antik Kenti'ndeki odeion yapısının belgelenerek koruma önerileri geliştirilmesi, bununla beraber yapının doğru değerlendirilebilmesi ve ait olduğu tiyatro evreninin ortaya konması için Anadolu'daki antik tiyatroların tespit edilmesini sağlanması amaçlanmaktadır. Çalışma kapsamında genelden özele doğru bir aktarım tercih edilerek Antik Çağ'dan başlanarak Parion Odeion'u özeline gidilmektedir. Çalışmanın sonunda Anadolu'daki antik tiyatrolara yönelik katalog hazırlanarak, Odeion'a yönelik hazırlanan rölöve, analiz paftaları, restitüsyon analizini içeren öneri paftalar ve restorasyon projesi sunulmaktadır. Tüm çalışma ve incelemelerin neticesinde; antik tiyatroların temel olarak aynı ilkelerle inşa edildiği, Parion Odeionu için tespit edilen koruma sorunlarının diğer tiyatrolar için de büyük ölçüde geçerli olabileceği, geliştirilen koruma önerilerinin sınanmasına ve sonrasında diğer tiyatrolar için de uygulanabilirliğine yönelik gelecekte çalışmalar yapılarak Anadolu antik tiyatrolarının korunmasına katkı sağlanabileceği sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ancient theaters are among the rare examples of ancient heritage that have managed to maintain their original functions to this day. Moreover, due to their unique architectural designs, they stand out as distinctive elements of ancient cities. This situation has transformed theaters into an integral part of tourism, leading to restorations that exceed their intended purposes. The restoration approach focused on integration, alongside the financial burden it brings, causes a complete avoidance of restoration and results in an escalation of preservation problems that could have been resolved with simple measures, making them unmanageable over time. This study aims to document and develop preservation recommendations for the odeion building in the ancient city of Parion, located in Anatolia, which was previously unknown in the literature before being discovered by the excavation team. In addition, the goal is to ensure the proper evaluation of the structure and to reveal the theater universe it belongs to by identifying ancient theaters across Anatolia. The study employs a general-to-specific approach, beginning with the Ancient Age and narrowing down to the specific case of Parion's Odeion. At the end of the study, a catalog of ancient theaters in Anatolia will be prepared, along with detailed plans of the Odeion, including survey, analysis sheets, restitution analysis proposals, and a restoration project. As a result of all the work and investigations, it is concluded that ancient theaters were fundamentally built according to the same principles, the preservation issues identified for the Parion Odeion are likely applicable to other theaters as well, and that the developed preservation proposals should be tested and, through future studies, their applicability to other theaters can contribute to the conservation of ancient theaters in Anatolia.