مقایسه سبک های دلبستگی، شیوه های حل تعارض و هیجان خواهی در مردان با و بدون گرایش به خیانت زناشویی
Evlilik dışı ilişki eğilimine sahip ve sahip olmayan erkeklerde bağlanma stilleri, çatışma çözme yöntemleri ve heyecan arayışının karşılaştırılması
- Tez No: 937469
- Danışmanlar: DR. ABBAS ABOLGHASEMI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Farsça
- Üniversite: Iran University Of Medical Sciences
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Dış evlilik ilişkisi, bugünün aile ve toplumlarında psikolojik değişkenler tarafından etkilenen yıkıcı, yaygın ve artan bir fenomenidir. Bu çalışma, evlilik dışı ilişki eğilimine sahip olan erkekler arasındaki bağlanma stilleri, çatışma çözme yöntemleri ve heyecan arayışı özellikleri arasındaki farkları değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma tanımlayıcı nedensel-karşılaştırmalı bir çalışmadır. Bu çalışmanın istatistiksel popülasyonu, 2021 yılında Rasht şehrinde yaşayan, evlilik dışı eğilimde olan, 25-40 yaş arasındaki tüm evli erkekleri içermektedir. Çalışmanın örneklemi, uygun yöntemle seçilmiş olan 290 erkeği (eğilime sahip 129 erkek ve eğilime sahip olmayan 161 erkek) içermektedir. Çalışmada Whatley aldatma eğilimine karşı tutum ölçeği (2006), Collins ve Reid bağlanma stilleri anketi (1990), Rahim çatışma çözme stilleri anketi (1983) ve Arnett heyecan arayışı envanteri kullanılmıştır. Veriler MANOVA yöntemi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Extra-marital affair is a destructive, prevalent and growing phenomenon in toadays families and societies, which is impressed by psychological variables. This study aims to evaluate differences of attachment styles, resolution methods and sensation seeking trait between men, with and without of extra-marital affair tendency. The present study is a descriptive causal-comparison one. The statistical population of this study consisted of all married men with age 25-40 years old, with extra-marital tendency, cohabiting in Rasht city, in the year of 2021. Samples of study included 290 men (129 men with and 161 men without tendency) whose selected by convenient method. Whatley attitudes toward infidelity scale (2006), Collins and Reid attachment styles questionnaire (1990), Rahim conflict resolution styles questionnaire (1983) and Arnett inventory of sensation seeking were used. Data were analyzed by MANOVA method.