The impact of story-drama on pre-schoolers' social and emotional competencies
Hikâye dramasının okul öncesi çocukların sosyal duygusal becerilerine etkileri
  1. Tez No: 937470
  2. Yazar: AYŞENUR KARABULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CHRISTINE WILKIE-STIBBS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Sahne ve Görüntü Sanatları, Education and Training, Psychology, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Warwick
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, hikâye anlatımı ve takip eden drama etkinliklerinin okul öncesi çocukların sosyal ve duygusal becerileri üzerindeki etkisini araştırmıştır. Yazar, özellikle çocukların sosyal ve duygusal becerilerini geliştirmeye odaklanan altı haftalık oturumları içeren bir hikâye-draması programı tasarlamıştır. Program, hikâye-draması oturumları, anketlerin uygulanması ve görüşmelerin yapılması dâhil olmak üzere yedi hafta sürmüştür. Çalışmanın tasarımı eylem araştırması olarak belirlenmiştir. Veriler karma metodoloji ile toplanmıştır. Nicel veriler Güçlü Yönler ve Zorluklar Anketi (SDQ) kullanılarak toplanmış, nitel veriler ise görüşmeler, gözlemler, saha notları, belgeler ve kayıtlar yardımıyla elde edilmiştir. Çalışmada bir dizi analiz yöntemi kullanılmıştır. Sayısal veriler SDQ'nun çevrimiçi puanlaması kullanılarak analiz edilmiştir. Nitel verileri analiz etmek için doküman analizi ve kodlama yöntemi kullanılmıştır. Araştırma bulguları, hikâye-draması ile sosyal ve duygusal beceriler arasında anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Anket sonuçlarına göre, hikâye programına katılan bireyler sosyal, duygusal ve davranışsal açıdan gelişim göstermiştir. Ayrıca, nitel veri analizi, çocukların anlatım, rol oynama ve okuma-yazma gibi bazı becerileri kullanmada daha yetkin hale geldiklerini ortaya koymuştur. Yazar, hikâye-dramasının bir yaklaşım olarak kullanılmasının çocukların temel becerilerini desteklemenin etkili bir yolu olabileceğini önermektedir. Bununla birlikte, bu alanda daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the impact of storytelling and follow-up drama activities on pre-school children's social and emotional competencies. The author designed a story-drama programme including six weeks of sessions which specifically focus on advancing children's social and emotional skills. The programme lasted for seven weeks including the story-drama sessions, administering the questionnaires and conducting the interviews. The design of the study was determined as action research. The data was collected through mixed methodology. The quantitative data was gathered using the Strengths and the Difficulties Questionnaire (SDQ) and the qualitative data was obtained with the aid of interviews, observations, field notes, documents, and recordings. A number of analysis methods were employed in the study. The numeric data was analysed using online scoring of the SDQ. Documentary analysis and coding method were used in order to analyse the qualitative data. The findings of the research have demonstrated a meaningful correlation between the story-drama and the social and emotional competencies. According to the results of the questionnaire, the subjects in attendance of the story-programme showed improvement in terms of social, emotional and behavioural aspects. Besides, the qualitative data analysis yielded that children become more adept using some skills such as; narrating, acting, and literacy. The author recommends that using story-drama as an approach can be an effective way of supporting basic skills of children. Nevertheless, further researches on this field are needed to be undertaken.