Attila İlhan'ın 'Aynanın İçindekiler' roman serisinin edebiyat sosyolojisi bakımından incelenmesi
N investigation of Attila İlhan's 'The Inside of the Mirror' novel series in terms of literary sociology
- Tez No: 937480
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ÖZHER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bilim, gerçeklik ve sanat arasında sıkı bir bağ vardır, birbirlerini besler ve dönüştürürler. Ortaya çıkan bu etkileşim sonucunda edebiyat ve sosyolojinin doğrudan ilişki kurduğu saha olan edebiyat sosyolojisi başlığı altında eserlerin incelenmesi mümkündür. Edebî eser, salt yazarın düşünce dünyasından ibaret değildir. Toplumun üyesi olarak yazar, içinde bulunduğu toplumda meydana gelen olaylara kayıtsız kalmayıp yaşanan gelişmeleri romanlarında ele alır. Birey, yazar ve okuyucu etrafında gelişen olaylar neticesinde toplumcu gerçeklilik anlayışı, edebî eserlere yansır. Edebiyat toplumla kurulan karşılıklı bağ üzerine inşa edilir. Toplum, edebiyatı etkilerken edebiyat da toplumdan etkilenir. Bu bağlamda Attila İlhan'ın eserleri de okuyucunun bakış açısını değiştirerek farklı ufuklara kapı aralayabilir. Batılılaşma aydının gelenek ve modernizm arasında bocalamasına neden olmuştur. Bocalamalar neticesinde aydının halka yönelemeyişi sebebiyle bazı sorunlar ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada, Attila İlhan'ın Aynanın İçindekiler roman serisinde yer alan eserleri psikolojik, sosyolojik ve kültürel manada anlamak ve anlamlandırmak için bir incelemeye tabi tutulmuş; böylece sanatçının şair kimliği ön planda olsa da aynı zamanda güçlü bir romancı kimliğine de sahip olduğu tanıtılmak istenmiştir. Bu tezde Attila İlhan'ın Aynanın İçindekiler serisi edebiyat sosyolojisinden faydalanılarak Türkiye'nin siyasal anlamda çalkantılı dönemlerinde aydın ve iktidar kanadı arasındaki ilişki incelenmiştir. Edebiyat toplumdan bağımsız düşünülemediği gibi yazar da içinde bulunduğu toplumdan bağımsız düşünülemez. Bu bağlamda 1908-1960 tarihleri ve devamında edebiyat ve toplum arasındaki ilişkiye roman kurgusu dahil edilerek hermeneutik yöntem ve metinlerarasılıktan faydalanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
There is a close bond between science, reality and art, they feed and transform each other. As a result of this interaction, it is possible to examine the works under the title of sociology of literature, which is the field where literature and sociology establish a direct relationship. A literary work does not consist solely of the author's world of thought. As a member of the society, the writer does not remain indifferent to the events taking place in the society he lives in, and deals with the developments in his novels. As a result of the events that develop around the individual, the writer and the reader, the social understanding of reality is reflected in literary works. Literature is built on the mutual bond established with society. While society affects literature, literature is also affected by society. In this context, Attila İlhan's works can also open doors to different horizons by changing the reader's perspective. The behaviors of the intellectuals in the Aynanın İçindekiler novel series, which reflects Attila İlhan's social sensitivity, in the face of social problems were examined in the light of literary sociology. Westernization caused the intellectual to hesitate between tradition and modernism. The focus was on the problems caused by the intellectuals' inability to turn to the people as a result of the vacillations in the country. In this study, it is aimed to introduce Attila İlhan, who stands out with his poet identity, as a novelist, and to give the reader a different perspective, in order to understand and give meaning to novels psychologically, sociologically and culturally under the title of sociology of literature.The method of the thesis has been examined under the title of literary sociology of the intellectuals and the ruling wing during the turbulent periods of the country, based on the reflections from Attila İlhan's pen. Just as literature cannot be considered independently of society, the author cannot be considered independently of the society he is in. In this context, the relationship between literature and society between 1908 and 1960 was examined by including novel fiction, using hermeneutic methods and intertextuality.