Modifiye elektrot hazırlanması ve karakterizasyonu, bazı su kirleticilerinin voltametrik tayininde kullanılması
Preparation and characterization of modified electrode, its use in voltammetric determination of some water pollutants
- Tez No: 937481
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Son yıllardaki küreselleşme ve nüfus artışı gibi etkiler su kaynaklarımızın kirlenmesine yol açmaktadır. Kimyasal kirleticiler arasında atık sularda en fazla bulunan türler fenol ve türevleridir. Katekol (CC) olarak bilinen fenolik bileşik, tehlikeli bir atık olup; kanserojen etki göstermektedir. Bu tezde CC tayini için hızlı, basit ve güvenilir bir analitik yöntem kullanımı amaçlandı. Deneyde bir triazol-tiyol türevi olan 3-amino-1,2,4-triazol-5-tiyol (3ATT) bileşiğinin camsı karbon elektrot (GCE) üzerine kaplanması gerçekleştirilerek; elektrokimyasal sensör (3ATT-GCE) hazırlandı. Modifiye edilen elektrodun (3ATT-GCE) karakterizasyonu, dönüşümlü voltametri (CV), elektrokimyasal impedans spektroskopisi (EİS), Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FTIR) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile yapıldı. Hazırlanan sensör, CC'nin elektrokimyasal tayininde kullanıldı. Musluk suyu numunelerinde standart ekleme yöntemi ile 3ATT-GCE kullanılarak insan sağlığı ve çevreye zararlı bir molekül olan CC tayini başarıyla gerçekleştirildi. CC'nin elektrokimyasal yükseltgenmesi, 3ATT-GCE ile diferansiyel puls voltametrisi (DPV) kullanılarak; 0,088-10,5 μM ve 10,5-629 μM derişim aralıklarında oldukça geniş bir doğrusal çalışma aralığı gösterdi. Gözlenebilme sınırı (LOD) ve tayin sınırı (LOQ) sırasıyla 0,024 μM ve 0,08 μM olarak bulundu. AnahtarKelimeler : Triazol-tiyol türevi, elektrosentez, katekol, diferansiyel puls voltametrisi
Özet (Çeviri)
In recent years, effects such as globalization and population growth have caused pollution of our water resources. The most abundant chemical pollutants in wastewater are phenol and its derivatives. The phenolic compound known as catechol (CC) is a hazardous waste and has carcinogenic effects. This thesis aims to use a fast, simple, and reliable analytical method for the determination of CC. In the experiment, the coating of 3-amino-1,2,4- triazole-5-thiol (3ATT) compound, a triazole-thiol derivative, was carried out on a glassy carbon electrode (GCE), and the electrochemical sensor (3ATT-GCE) was prepared. The characterization of the modified electrode (3ATT-GCE) was performed by cyclic voltammetry (CV), electrochemical impedance spectroscopy (EIS), Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR), and scanning electron microscope (SEM). The prepared sensor was used to determine CC electrochemically. Determination of CC, a molecule harmful to human health and the environment, was successfully carried out in tap water samples using 3ATT-GCE by standard addition method. Electrochemical oxidation of CC showed a very wide linear working range in the concentration range of 0.088-10.5 μM and 10.5-629 μM using differential pulse voltammetry (DPV) with 3ATT-GCE. The detection limit (LOD) and quantification limit (LOQ) were found to be 0.024 μM and 0.08 μM, respectively. Key Words : Triazol-thiol derivative, electrosynthesis, catechol, differantial pulse voltammetry