Performance, design and interconnection optimization of shingled solar cell for a photovoltaic module application
Fotovoltaik modül uygulamalarında kiremitli güneş hücrelerinin performans, tasarım ve ara bağlantı optimizasyonu
- Tez No: 937482
- Danışmanlar: PROF. DR. RAŞİT TURAN, DOÇ. DR. TALAT ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kristalin silisyum (c-Si) güneş hücreleri, verimlilikleri, güvenilirlikleri ve estetik görünümleri nedeniyle oldukça değerlidir. Son zamanlarda fotovoltaik teknoloji önemli ilerlemeler kaydetmiş ve kiremitli güneş panelleri yenilikçi bir tasarım olarak ortaya çıkmıştır. Bu panellerde, aktif yüzey alanını maksimize etmek ve verimliliği artırmak için üst üste binen hücreler kullanır. Bu çalışma, pasifleştirilmiş emitör ve arka temas (PERC) teknolojisinin kiremitli panellere entegrasyonunu araştırmakta olup, enerji üretimi ve güvenilirliği artırma potansiyelini göstermektedir. Kiremit dizilimli fotovoltaik hücreler, elektriksel olarak iletken yapıştırıcılar (ECA) kullanarak, daha fazla aktif yüzey alanı sağlayan ve bağlantı hasarını azaltan yeni bir teknolojidir. Yüksek güç çıkışı için üretim sürecinde hücre örtüşme genişliği, yapıştırıcı miktarı ile kürleme sıcaklığı ve süresi optimize edilmelidir. Kiremit dizilimli hücrelerin performansını artırmak, güneş hücresinin maske tasarımı, üretim parametreleri ve hücrelerin dilimlenmesi sırasında kullanılan lazer parametrelerinin optimize edilmesini içerir. Ayrıca, kiremitli hücre dilimlerinin yapıştırılması ve kürlenmesi için iletken yapıştırıcının uygulanması oldukça önemlidir. Yapıştırılan hücre dilimlerinin sayısı, bu optimizasyon koşullarına bağlı olarak değişir ve bu, verimlilik ve yapısal bütünlüğün iyileştirilmesini sağlar. Bu çalışma, kiremitli hücre tasarımının optimize edilmesine, metalizasyon prosesinin iyileştirilmesine ve ECA tabanlı bağlantı tekniklerinin geliştirilmesine odaklanmaktadır. Bu optimizasyonlar ile üretilen güneş hücreleri panel haline getirilerek, yapıştırıcının elektriksel performansı test edilecek ve değerlendirilecektir. Gelecekteki hedeflerimiz, bu alandaki gelişmeleri yakından takip etmek, yeni bağlantı tekniklerini kullanarak hücre performansını iyileştirmektir. Yeni hücre tasarımlarının sayısı arttıkça bu teknikler daha da önemli hale gelecektir.
Özet (Çeviri)
Crystalline silicon (c-Si) solar cells are highly valued for their efficiency, reliability, and aesthetic appeal. Recently, photovoltaic technology has advanced significantly, with shingled solar panels emerging as an innovative design. These panels use overlapping cells to maximize active surface area and boost efficiency. This study explores integrating passivated emitter and back contact (PERC) technology into shingled panels, showing its potential to enhance energy production and reliability. Shingled string photovoltaic cells are a new technology using electrically conductive adhesives (ECA), providing more active surface area and reducing connection damage. For high power output, production must optimize cell overlap width, adhesive amount, and curing temperature and time. Increasing the performance of shingled solar cells involves optimizing key processes such as the solar cell mask design, production parameters, and laser scribing settings. Additionally, using conductive adhesive for adhering and curing the shingled cell stripes is crucial. The number of pasted cell stripes varies based on these optimization conditions, ensuring improved efficiency and structural integrity. This study focused on optimizing shingled cell design, refining metallization parameters, and developing new interconnection techniques based on Electrically Conductive Adhesive (ECA) material. Solar cells produced through these optimizations will be assembled into panels, enabling testing and evaluation of the adhesive's electrical performance. Our future goals will include closely following developments in this field and using new metallization and interconnection techniques to improve cell performance as the number of new cell designs increases.