Hile denetiminde teknoloji ve yazılım kullanımı: Gine ve Türkiye örneği
Use of technology and software in fraud control: The case of Guinea and Türkiye
- Tez No: 937495
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM EREM ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tezin amacı, Gine ve Türkiye örneklerini kullanarak muhasebe hileleriyle mücadelede teknoloji ve yazılım kullanımını incelemektir. Günümüzde ekonomik ve mali suçlar dünyayı rehin almıştır. Muhasebe ve finansal dolandırıcılığa karşı denetim sorunuyla karşı karşıya kalan dünya çapındaki birçok şirket, dolandırıcılığı önlemek ve tespit etmek için yeni yazılım araçlarına yönelmektedir. Suistimal, büyük küçük her ölçekteki şirket için ciddi bir tehdittir. Bu çalışma, bu iki ülke tarafından uygulanan stratejilere ışık tutarak, teknolojik araçların hileli faaliyetleri tespit etmeye, önlemeye ve azaltmaya nasıl yardımcı olabileceğini anlamayı ve böylece şeffaflığı, kamu güvenini ve muhasebe ve finansal süreçlerin bütünlüğünü güçlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, muhasebe ve finansal süreçlerin bütünlüğünü korumada teknolojinin oynayabileceği önemli rolü vurgularken, karar vericiler ile muhasebe ve finans uzmanlarına uygulamalarını ve iç kontrol sistemlerini geliştirmeleri için pratik öneriler sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to examine the use of technology and software in combating accounting fraud using the examples of Guinea and Turkey. Today, economic and financial crimes have taken the world hostage. Most companies are faced with this problem. They use software systems to prevent massive fraud, as it represents a major threat to all businesses, whether large or small. By shedding light on the strategies implemented by these two countries, this study aims to understand how technological tools can help detect, prevent and mitigate fraudulent activities, thus strengthening transparency, public trust and the integrity of accounting and financial processes. This study aims to highlight the important role that technology can play in safeguarding the integrity of accounting and financial processes, while providing practical recommendations for decision makers and accounting and finance professionals to improve their practices and internal control systems.