Kent imajının oluşumunda dijital medyada halkla ilişkiler çalışmaları: Bitlis ili örneği
Public relations studies in digital media in the formation of city image: The example of Bitlis province
  1. Tez No: 937494
  2. Yazar: PINAR HERGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bitlis ilinin imajını oluşmasında Bitlis Belediyesi ve Bitlis Valiliğinin resmi sosyal medya hesaplarında yapılan paylaşımların kent imajının oluşmasında, katkısının olup olmadığını öğrenmek için yapılan bir çalışmadır. Çalışmada ele alınan sosyal medya araçları Instagram ve X'dır. Araştırmada izlenen yol nicel yöntem olan içerik analiz tekniğidir. Bitlis Belediyesi ve Bitlis Valiliğinin Instagram ve X hesabında yapılan paylaşımlar 01.11.2023 tarihinden itibaren incelemeye alınıp 31.03.2024 tarihinde son bulmuştur. Araştırma; Kasım, Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarında yapılan paylaşımlar ele alınmıştır. Yapılan paylaşımlar kent imajını etkisinin olup olmadığını anlamak için konu içeriklerine, zaman-aylara göre dağılımı, paylaşımların genel sayısı ve beğeni sayılarıyla belirlenip tablolar haline getirilmiştir. Beğeni sayılarının belirlenmesi için Instagram hesabında yapılan paylaşımlara 100 ve üzeri gelen beğeniler incelemeye alınmıştır. X hesabında yapılan paylaşımlar ise 50 ve üzeri olan beğeniler inceleme yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sosyal medya araçlarından paylaşma sebebi, hızlı-ucuz olması ve mekân fark etmeksizin geniş kitlelere ulaşmasını sağlamaktadır. Yerel yönetimler yaptığı çalışmaları sosyal medyayı kullanması ve güçlü yönlerini ön plana çıkartarak kent imajının oluşmasını sağlamaktadır. Özellikle birkaç yıldır resmî kurumlar dijital medyayı daha hızlı benimsemekte ve tercih etmektedir. Çalışmada, sosyal medya hesaplarında yapılan paylaşımlara bakıldığında 5 ay içinde Instagram'ı her iki kurumun da aktif kullandığı sonucuna varılmıştır. Ancak bu sonuç, X için geçerli değildir. Kurumların yapmış olduğu paylaşımları aşağıdaki tablolarda belirtildiği gibi yapılan paylaşımlar belli bir yere kadar olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışma Bitlis kent imajının oluşumunu etkileyen sosyal medya içeriklerinin yapılan paylaşımların katkısı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This is a study conducted to find out whether the posts made on the official social media accounts of Bitlis Municipality and Bitlis Governorship contribute to the formation of the image of the city of Bitlis. The social media tools discussed in the study are Instagram and is X. The method followed in the research is the content analysis technique, which is a quantitative method. The posts made on the Instagram and X accounts of Bitlis Municipality and Bitlis Governorship were examined as of 01.11.2023 and ended on 31.03.2024. Research; November, December, January, February and The posts made in March were discussed. The sharings affect the image of the city is is not to understand for Subject to their content, time to months according to distribution, shares general number And taste with their numbers determined and tables into has been brought. Taste of numbers determination for Instagram in your account made to the shares 100 and above incoming likes to examine taken. X in your account Shares with 50 or more likes were examined. The reason for sharing the studies on social media tools is that they are fast and cheap and enable them to reach large audiences regardless of location. Local governments ensure the formation of the image of the city by using social media and highlighting their strengths. Especially for several years, official institutions have been using digital media. more fast adopts and prefers it. In the study, social media in their accounts to the shares when viewed in 5 months Instagram each two in the institution active It was concluded that he used However This conclusion, It does not apply to X. It has been determined that the shares made by the institutions are up to a certain extent, as shown in the tables below. This study concluded that social media content sharing contributed to the formation of the city image of Bitlis.