Hemşirelerin öz şefkat düzeyleri ile spiritüel bakım algıları arasındaki ilişki
The relationship between nurses' levels of self-compassion and their perceptions of spiritual care
- Tez No: 937500
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜRŞİDE ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırma hemşirelerin öz şefkat düzeyleri ile spiritüel bakım algıları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma Ekim 2023-Haziran 2024 tarihleri arasında Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan 283 hemşire ile yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu, Öz Şefkat Ölçeği Kısa Formu (ÖŞÖ-KF) ve Maneviyat ve Manevi Bakım Dereceleme Ölçeği (MMBDÖ) kullanılmıştır. Veriler tanımlayıcı istatistiksel analizler, t testi, tek yönlü ANOVA ve Pearson korelasyon katsayısı bakılarak değerlendirilmiştir. Katılımcı hemşirelerin yaş ortalaması 33.6±7.5, %75.6'sı kadın, %84.8'i lisans mezunu ve %46.6'sı gündüz ve gece karma şift şeklinde çalışmaktadır. Hemşirelerin ÖŞÖ-KF puan ortalamaları 36.1±6.2 ve MMBDÖ puan ortalamaları 2.4±0.5 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationship between nurses' levels of self-compassion and their perceptions of spiritual care. The study was conducted among 283 nurses working at Adıyaman Training and Research Hospital between October 2023 and June 2024. The Descriptive Information Form, Self-Compassion Scale Short Form (SCS-SF) and The Spirituality and Spiritual Care Rating Scale (SSCRS) were used to collect data. Data were analysed using descriptive statistical analysis, t-test, one-way ANOVA and Pearson correlation coefficient. The mean age of the participating nurses was 33.6±7.5 years, 75.6% were female, 84.8% were bachelor graduates, and 46.6% worked in mixed day and night shifts. The mean scores of the nurses on the SCS-SF and SSCRS were 36.1±6.2 and 2.4±0.5, respectively.