Frezeleme sonrası AA7050-T7451 ve AA2050-T84 alaşımlarındaki çarpılmanın incelenmesi
Investigation of distortion in AA7050-T7451 and AA2050-T84 alloys after machining
  1. Tez No: 937504
  2. Yazar: KENAN GÖÇMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONURALP ULUER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tezde, AA7050-T7451 ve AA2050-T84 alüminyum alaşımlarının frezeleme işlemi sonrası çarpılma davranışları incelenmiştir. Havacılık sektöründe sıklıkla kullanılan alüminyum alaşımları, düşük özgül ağırlık, yüksek mekanik dayanım ve korozyon direnci gibi avantajlarıyla öne çıkmaktadır. Ancak, özellikle ince cidarlı parçaların talaşlı imalatında, kalıntı gerilme kaynaklı çarpılma önemli bir üretim sorunu oluşturmaktadır. Tezde kesme parametreleri, takım geometrisi, parça bağlama yöntemleri gibi talaşlı imalat değişkenlerinin çarpılma üzerindeki etkisini üzerine literatür araştırması yapılmıştır. Deneysel çalışmalarda, iki farklı tasarım tipi (simetrik ve asimetrik) ve değişken ilerleme oranı kullanılarak her iki alaşımın çarpılma karakteristikleri deneysel olarak incelenmiştir. Çarpılma miktarları, koordinat ölçüm cihazı ile ölçülmüş ve düzlemsellik toleranslarına göre değerlendirilmiştir. Bulgular, AA2050-T84'ün AA7050-T7451'e kıyasla çarpılma miktarını düşürme potansiyeline sahip olduğunu, asimetrik tasarımın çarpılmayı 4 kata kadar arttırdığını ve ilerleme oranı azaldıkça çarpılma miktarının arttığını göstermiştir. Özellikle, AA2050-T84'ün daha düşük özkütlesi ve yüksek mekanik özellikleri, havacılık sektöründe maliyet ve performans avantajları sunmaktadır. Sonuçlar, çarpılmanın optimize edilebilmesi için tasarımın simetrik olmasının ve ilerleme oranının dikkatle seçilmesinin kritik öneme sahip olduğunu ortaya koymuştur. Bu çalışma, yeni nesil alüminyum alaşımlarının havacılık uygulamalarında daha etkin kullanımını desteklemek için önemli veriler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the distortion behavior of AA7050-T7451 and AA2050-T84 aluminum alloys after milling. Aluminum alloys, widely used in the aerospace industry, stand out due to their low specific weight, high mechanical strength, and corrosion resistance. However, in the machining of thin-walled components, distortion caused by residual stresses is a significant manufacturing issue. A literature review was conducted on the effects of machining variables such as cutting parameters, tool geometry, and workpiece clamping methods on distortion. In the experimental studies, the distortion characteristics of both alloys were examined using two different design types (symmetric and asymmetric) and varying feed rates. The amount of distortion was measured with a coordinate measuring machine and evaluated based on flatness tolerances. The findings indicate that AA2050-T84 has the potential to reduce distortion compared to AA7050-T7451, asymmetric design increases distortion by up to four times and lower feed rates lead to higher distortion. Specifically, the lower density and superior mechanical properties of AA2050-T84 provides cost and performance advantages in the aerospace industry. The results highlight the critical importance of maintaining a symmetric design and carefully selecting feed rates to optimize distortion. This study provides valuable data to support the more effective use of next-generation aluminum alloys in aerospace applications.