Sovyet istihbarat örgütlerinin 1917-1953 yılları arasında Sovyet kimlik inşasındaki rolü
The role of Soviet intelligence services in Soviet identity building between 1917-1953
- Tez No: 937505
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED HAYATİ TABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri ve Milli Güvenlik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstihbarat Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstihbarat Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Devlet yönetiminde söz sahibi olan iktidarlar, savundukları ideoloji temelinde bir kimlik inşa sürecine girebilmektedir. Bu amaçla iktidarlar sahip oldukları devlet kurumlarını aktif olarak kullanabilmektedir. Bu devlet kurumlarının başında, sahip oldukları yetki ve kapasite gücü itibarıyla istihbarat örgütleri gelmektedir. Bu çerçevede Sovyetler Birliği'nin kuruluşuyla birlikte sosyalist ideoloji temelinde bir Sovyet kimliği inşasına girişilmiştir. Sovyet yönetiminin bu amaç doğrultusunda aldığı kararların hayata geçirilmesinde Sovyet istihbarat örgütlerinin oynadığı aktif rol yadsınamaz bir gerçektir. Bununla birlikte Sovyet istihbarat örgütlerinin Sovyet kimliğinin inşasına yönelik yürüttüğü faaliyetler doğrultusunda yayımladıkları raporlar ve operasyon emirleri de Sovyet kimliğinin Sovyet yönetimi tarafından planlanan çerçevede gelişmesine katkı sağlamıştır. Bu kapsamda, nitel araştırma yöntemlerine uygun olarak hazırlanan çalışmada, Sovyetler Birliği'nde 1917 ile 1953 yılları arasında görev alan Sovyet istihbarat örgütlerinin kültürel ve toplumsal alanda yayımladıkları rapor ve emirler incelenmiştir. Buna ek olarak, söz konusu rapor ve emirlerin Sovyet kimlik inşasındaki rolü ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Governments that have the authority in state administration can engage in a process of identity construction on the basis of the ideology they advocate. For this purpose, governments can actively use their state institutions. Intelligence services are at the forefront of these state institutions in terms of their authority and capacity. In this framework, a Soviet identity was constructed on the basis of socialist ideology following the establishment of the Soviet Union. It is an undeniable fact that Soviet intelligence services played an active role in the implementation of the decisions taken by the Soviet administration for implementation of this goal. However, the reports and operation orders published by Soviet intelligence services in line with the activities carried out for the construction of Soviet identity also contributed to the development of Soviet identity within the framework planned by the Soviet administration. In this context, the study, which has been designed in accordance with qualitative research methods, examines the reports and orders published in the cultural and social field by Soviet intelligence services operating in the Soviet Union between 1917 and 1953. In addition, the role of these reports and orders in the construction of Soviet identity is discussed.