Onkolojik meme cerrahisi hastalarında postoperatif multimodal opioidsiz analjezi stratejisi amacıyla modifiye pektoral sinir ve erektör spina plan bloklarının analjezik etkinliğinin karşılaştırılması
Comparative analysis of the analgesic efficacy of modified pectoral nerve and erector spinae plane blocks as a postoperative multimodal opioid-free analgesia strategy in oncologic breast surgery patients
  1. Tez No: 937506
  2. Yazar: BUKET ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN EKİNCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş- Amaç: Meme kanseri cerrahisinde postoperatif multimodal analjezi yönetimi önemli bir araştırma konusu olup son yıllarda periferik bloklar ön plana çıkmaktadır. Çalışmamızda preemptif uygulanan PECS-II (Modifiye Pektoral Sinir) ve ESP (Erektör Spina Plan) bloklarının postoperatif ağrı yönetiminde birbirlerine üstünlüğü olup olmadığını; opioidsiz bir analjezi stratejisi oluşturarak araştırmayı amaçladık. Gereç-Yöntem: Çalışma etik kurul onayı sonrası; prospektif, gözlemsel, tek merkezli olarak Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gerçekleştirildi. Unilateral elektif meme cerrahisi planlanan, 18-80 yaş aralığında, ASA (American Society of Anesthesiologists) riski I-III olan 70 hasta dahil edildi. Dışlamalar ve takipten çıkanlar sonrasında 62 hasta analiz edildi. Bloklarının her ikisi; preoperatif standart ASA monitörizasyonu altında, steril şartlarda, ultrasonografi lineer prob ile 22 gauge periferik blok iğnesi kullanılarak, in-plane teknikle ve hidrodiseksiyon doğrulamasıyla uygulandı. ESPB grubunda(n=31) yüzüstü pozisyonda T3 seviyesinden 30 ml %0,25 bupivakain enjekte edildi. PECS-II grubunda(n=31) sırtüstü pozisyonda önce derindeki interfasyal düzleme 20 ml, sonrasında yüzeyel düzleme 10 ml %0.25 bupivakain enjeksiyonu uygulandı. Temel sonuç değişkeni postoperatif ilk 24 saatteki toplam parasetamol tüketimiydi. İkincil sonuç değişkenleri postoperatif ağrı için NRS (Numeric Rating Scale) skorları, ilk analjezik talebi zamanı, ek analjezik ihtiyacı dozları ve zamanları, postoperatif hemodinamik verileri, bulantı kusma durumu ve hasta memnuniyetiydi.
Özet (Çeviri)
Introduction – Aim: The optimization of postoperative multimodal analgesia in breast cancer surgery remains a critical area of investigation, with an increasing focus on peripheral nerve blocks in recent years. This study aimed to evaluate the comparative efficacy of preemptively administered PECS-II (Modified Pectoral Nerve) and ESP (Erector Spinae Plane) blocks in postoperative pain management and to explore the feasibility of an opioid-free analgesic strategy. Materials And Methods: Following ethical committee approval, this prospective, observational, single-center study was conducted at Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital. A total of 70 patients, aged 18–80 years, classified as ASA (American Society of Anesthesiologists) physical status I–III, and scheduled for unilateral elective breast surgery, were enrolled. After exclusions and loss to follow-up, 62 patients were included in the final analysis. Both regional blocks were performed preoperatively under standard ASA monitoring, adhering to sterile conditions, utilizing a linear ultrasound probe, a 22-gauge peripheral nerve block needle, the in-plane technique, and hydrodissection for confirmation. In the ESPB group (n=31), 30 ml of 0.25% bupivacaine was administered at the T3 level in the prone position. In the PECS-II group (n=31), 20 ml was injected into the deep interfascial plane, followed by 10 ml into the superficial plane of 0.25% bupivacaine in the supine position. The primary outcome measure was the total paracetamol consumption within the first 24 hours postoperatively. Secondary outcomes included Numeric Rating Scale (NRS) pain scores, time to first analgesic request, the requirement for rescue analgesia, postoperative hemodynamic parameters, incidence of postoperative nausea and vomiting (PONV), and overall patient satisfaction.