Characterization of CG13531 knockout mutants in Drosophila melanogaster as a model for SPG11-associated motor neuron neuropathies
CG13531 nakavt mutantlarının meyve sineğinde SPG11-ilişkili motor nöron nöropati modeli olarak karakterizasyonu
  1. Tez No: 937511
  2. Yazar: ECE NUR EROL KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÇELİK FUSS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Motor nöron hastalıkları (MNH'ler), patogenezde birden fazla genin rol oynadığı büyük bir dejeneratif hastalık grubudur. Bu hastalıklar genellikle tedavi etkinliğini etkileyebilen karmaşık faktörlere sahiptir. Aynı MNH tanısını almış ancak farklı mutasyonlarına sahip hastalar, aynı tedaviye farklı tepkiler gösterebilir. Popülasyonlarda sık görülen neden gen mutasyonları, hastalık ilerleyişini anlamak ve tedavi geliştirmek için iyi tanımlanmış modellerle çalışılmaktadır. Ancak daha nadir görülen gen mutasyonları ve bu genlerin ilişkili mekanizmaları genellikle yeterince anlaşılmamaktadır. Spastik Parapleji Gen 11 (SPG11), motor nöron hastalıklarıyla ilişkili böyle bir gendir ve şu anda Drosophila melanogaster modeline sahip değildir. SPG11, çeşitli hücresel süreçlerde rol oynayan spatacsin proteini için kodlama yapar. SPG11 işlevinin kaybı, motor nöron dejenerasyonuna, hareket güçlüklerine ve hastalarda ince korpus kallozuma neden olur. Drosophila melanogaster CG13531 geni, SPG11'in bilinen tek ortolog adayıdır, ancak bu gen için henüz bir meyve sineği modeli oluşturulmamıştır. Bu çalışma, SPG11 ile ilişkili hastalıklar için iyi tanımlanmış bir Drosophila modeli oluşturmayı ve bu modeli ilaç yeniden konumlandırma ve tarama çalışmaları için kullanmayı amaçlamıştır. CRIMIC yöntemiyle bir CG13531 nakavt modeli oluşturulmuş ve detaylı bir şekilde incelenmiştir. Sonuçlar, nakavt mutantın azalmış lokomotor yeteneğe ve hayatta kalma oranlarına sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca motor nöron morfolojisi değişmiş ve bu durum lokomotor bozukluğu doğrulamıştır. Orta hattı geçen nöronların değerlendirilmesi yapılmış ve bu modelin hastalarda görülen ince korpus kallozum fenotipini yansıtıp yansıtmadığı incelenmiştir. Genel olarak, bu bulgular, CG13531 knockout modelinin SPG11 ile ilişkili hastalıkları etkili bir şekilde yansıtabileceğini ve hastalık mekanizmalarını anlamak ve terapötik yaklaşımları test etmek için değerli bir araç sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Motor neuron diseases (MNDs) are a large group of degenerative disorders with multiple genes involved in pathogenesis. These diseases often have complex contributing factors, which can influence the effectiveness of treatment. Patients diagnosed with the same MND but carrying different mutations may respond differently to the same treatment. While high-frequency causative gene mutations in populations are studied with well-defined models to uncover disease progression and treatment, less-frequent gene mutations and their associated mechanisms remain poorly understood. The Spastic Paraplegia Gene 11 (SPG11) is one such gene associated with motor neuron diseases that currently lacks a Drosophila melanogaster model. SPG11 encodes for the spatacsin protein, which plays a role in various cellular processes. The loss of SPG11 function causes motor neuron degeneration, movement difficulties, and thin corpus callosum in patients. The Drosophila melanogaster CG13531 gene is the only ortholog candidate of SPG11, but a fruit fly model for this gene has not yet been established. This study aimed to establish a well-defined Drosophila model for SPG11-related diseases that could be used in drug repurposing and screening studies. A knockout model of CG13531 was generated using the CRIMIC method and thoroughly examined. Results demonstrated that the knockout mutant had reduced locomotor ability and survival rates. Additionally, motor neuron morphology was altered, confirming the observed locomotor deficits. An assessment of midline-crossing neurons was performed to understand whether the knockout model reflects the thin corpus callosum phenotype observed in patients. Overall, these findings suggest that the CG13531 knockout model can effectively reflect SPG11-related diseases, providing a valuable tool for understanding the disease mechanisms and testing therapeutic approaches.