Hûd Suresi 11/44. âyet bağlamında Kur'ân'ın edebî i'câzı
Literary authorization of the Qur'an in the context of verse 44 of Surah Hud
- Tez No: 937518
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SIDDIK BAYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmada, belagat açısından pek çok i'câz barındıran Hûd sûresi 11/44. ayetteki belâgat inceliklerinin Kur'ân manalarının anlaşılmasına etkisi ele alınmıştır. Bu bağlamda başta Zemahşerî, Beyzâvî ve Nesefî olmak üzere birçok âlime ait tefsîr kitabı incelenmiştir. Ayrıca tefsîr için birer alet ilmi hükmündeki tefsîr usûlü, fıkıh usûlü, belâgat (me'ânî, beyân ve bedî'), nahiv, sarf, mantık, vaz'u'l-luga gibi ilim dallarının kaynak eserlerine de müracaat edilmiştir. Konu üç temel bölümde incelenmiştir: Bunlar ilk olarak tanımı ve tarihçesiyle birlikte belâgat ilmi, ardından Kur'an-ı Kerîm'in i'câzı etrafında dönen tanım ve tespitler özetlenmeye çalışılmış en sonda ise ilgili ayet özelinde Kur'an'ın i'câz özellikleri değerlendirilerek sayılan hususların Kur'an manalarının anlaşılmasındaki rolü üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the effect of the subtleties of rhetoric in Surah Hud verse 11/44, which contains many i'jâz in terms of eloquence, on the understanding of the meanings of the Qur'an has been discussed. In this context, the tafsir books of many scholars, especially Zamakhshari, Beyzâvî and Nasafî, were examined. In addition, the source works of branches of science such as tafsir method, fiqh procedure, balâgat (me'ânî, bayân and badî'), nahiv, sarf, logic, vaz'u'l-luga, which are considered as tools for tafsir, were also consulted. The subject has been examined in three main sections: First, the science of rhetoric with its definition and history, then the definitions and determinations revolving around the i'jaz of the Qur'an have been tried to be summarized, and finally, the role of the issues listed in understanding the meanings of the Qur'an has been emphasized by evaluating the i'jaz features of the Qur'an in the relevant verse.