Arpada tohum miktarlarının bazı bayrak yaprak özellikleri ile tane verimine etkisi
The effects of seeding rates on some flag leaf characters and grain yield in barley
  1. Tez No: 937523
  2. Yazar: ESMA PARSAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİĞDEM ARPALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Araştırmada, arpada tohum miktarlarının bazı bayrak yaprak özellikleri ile tane verimine olan etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada başaklanma süresi, tane dolum süresi, bayrak yaprak total klorofil içeriği, bayrak yaprak ayası genişliği, bayrak yaprak ayası uzunluğu, bayrak yaprak ayası alanı, bayrak yaprak kını uzunluğu, üst boğum arası uzunluğu, bayrak yaprak ayası oransal nemi ve tane verimi özellikleri incelenmiştir. Araştırma sonucunda, başaklanma süresi, bayrak yaprak total klorofil içeriği, bayrak yaprağı kın uzunluğu, üst boğum arası uzunluğu ve bayrak yaprak oransal nem içeriği ve tane veriminin tohum oranı uygulamalarından istatistiksel olarak etkilendiği ve en yüksek tane verimine 550 tohum/m2 tohum oranı uygulamasında ulaşıldığı tespit edilmiştir. Tohum oranındaki artışa bağlı olarak rekabetin artması başaklanma süresi, bayrak yaprak total klorofil içeriği, bayrak yaprağı kın uzunluğu, üst boğum arası uzunluğu ve bayrak yaprak oransal nem içeriğinin de azaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research was to determine the effects of seeding rates on some flag leaf characteristics and grain yield in barley. In the study, characteristics such as heading time, grain filling duration, flag leaf total chlorophyll content, flag leaf width, flag leaf length, flag leaf area, flag leaf sheath length, peduncle length, relative water content of flag leaf and seed yield were examined. As a result of the research, heading time, flag leaf total chlorophyll content, flag leaf sheath length, peduncle length, relative water content of flag leaf and seed yield were statistically significantly affected by the application of seeding rates and highest grain yield was reached in the application of 550 seeds/m-2 seeding rate has been detected. It was determined that as the seed rate increased heading time, flag leaf total chlorophyll content, flag leaf sheath length, peduncle length, relative water content of flag leaf decreased due to increased competition.