Hemşirelerde nomofobi ile iş performansı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between nomophobia and job performance in nurses
- Tez No: 937526
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANİTA KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın amacı hemşirelerde nomofobi ile iş performansı arasındaki ilişkiyi incelemek ve etkileyen faktörleri belirlemektir. Tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı tasarımda gerçekleştirilen araştırmanın örneklemini, Biruni Üniversitesi Hastanesi'nde 01.02.2024 - 01.04.2024 tarihleri arasında çalışan toplam 111 hemşire oluşturdu. Araştırmanın verileri“Hemşire Bilgi Formu”,“Nomofobi Ölçeği”ile“Bireysel İş Performans Ölçeği”kullanılarak toplandı. Hemşirelerin interneti çoğunlukla sosyal medya (%89.2) ve bankacılık işlemleri (%80.2) için kullandıkları belirlendi. Hemşirelerin yarısından fazlasının (%55.9) gün boyu cep telefonunu kullanma süresi 4-6 saat iken, en fazla kullandıkları uygulama whatsapp (%89.2) ve instagram (%71.2) olmuştur. Hemşirelerin %82.9'u akıllı telefon kullanımının iş performansını olumsuz etkilemediğini ve %42.3'ü cep telefonu ile mesai içerisinde en çok iletişim kurulan kişinin hekim olduğunu belirtmiştir. Nomofobi Ölçeği'nden alınan toplam ortalama puan 73.37±27.25 iken Bireysel İş Performansı Ölçeği'nden alınan toplam ortalama puan 54.10 ±9.71'dir. Nomofobi ile çalışılan birim, meslekten memnun olma, internet kullanma nedeni, gün boyu cep telefonu kullanma süresi, çalışılan süre içinde cep telefonu kullanım süresi, cep telefonunda en fazla kullandıkları uygulama bakımından anlamlı fark vardır (p < 0.05). Bireysel iş performansı ile meslekte toplam çalışma süresi, aynı birimde çalışma süresi, çalıştıkları birimde isteyerek çalışma durumu, meslekten memnun olma, cep telefonunda en fazla kullandıkları uygulama bakımından anlamlı fark bulunmaktadır (p < 0.05). Nomofobi Ölçeği puan ortalaması ile Bireysel İş Performansı Ölçeği puan ortalaması arasında anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır (r= -0.098, p=0.305). Hemşirelerin nomofobi düzeyinin orta, bireysel iş performansı algısının ortalamanın üzerinde olduğu belirlendi. Hemşirelerin cep telefonu kullanım sürelerini azaltmaya ve iş performanslarına artırmaya ve geliştirmeye yönelik girişimlerin planlanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between nomophobia and job performance in nurses and to determine the factors affecting it. The sample of the descriptive, cross-sectional and correlational design study consisted of 111 nurses working at Biruni University Hospital between 01.02.2024 - 01.04.2024. The data of the study were collected using the 'Nurse Information Form', 'Nomophobia Scale' and 'Individual Job Performance Scale'. It was determined that nurses mostly used the internet for social media (89.2%) and banking transactions (80.2%). More than half of the nurses (55.9%) used their mobile phones for 4-6 hours during the day, and the most frequently used applications were whatsapp (89.2%) and instagram (71.2%). Of the nurses, 82.9% stated that the use of smartphones did not negatively affect their job performance, while 42.3% of the nurses stated that the person they communicated with the most during working hours was the physician. The total mean score obtained from the Nomophobia Scale was 73.37 ± 27.25, while the total mean score obtained from the Individual Job Performance Scale was 54.10 ± 9.71.