Tek köklü dişlerde iki farklı apex locater sisteminin postoperatif ağrı açısından değerlendirilmesi ve klinik-radyolojik olarak karşılaştırılması
Comparison of electronic apex locator and simultaneous working length detection methods with radi̇ological method in terms of postoperative pain
  1. Tez No: 937532
  2. Yazar: EMİNE GÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE MİRAY UYAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kök kanal tedavisinin başarısı ve postoperatif ağrının yönetilmesinde çalışma boyunun sınırını belirleyen apikal daralım noktasının kesin olarak bilinmesi esastır. Çalışmamızın amacı tek köklü dişlerde elektronik apeks bulucu (EAB) ve simultane çalışma boyu (S-ÇB) yöntemlerinin birbirleriyle uyumunu radyolojik çalışma boyu yöntemi(R-ÇB) ile karşılaştırmalı olarak değerlendirmek ve postoperatif ağrı açısından hangisinin daha etkin sonuçlar ürettiğini saptamaktır. Çalışmamıza, irreversible pulpitis (IP) tanısıyla endodontik tedavi için kabul edilen 100 hasta dahil edildi. Çalışma boyu (ÇB) tespiti için kullanılan yönteme göre hastalar üç gruba ayrıldı. Electronik apeks bulucu ile ÇB (EAB-ÇB) yönteminin kullanıldığı 35 hasta Grup 1'e; simultane ÇB (S-ÇB) yönteminin kullanıldığı 35 hasta Grup 2'ye; radyolojik ÇB (R-ÇB) yönteminin kullanıldığı 30 hasta Grup 3'e atandı.Analjezi uygulanan hasta sayısı ve toplam analjezi doz sayısının EAB-ÇB ve R-ÇB gruplarında S-ÇB grubuna göre daha fazla olduğu belirlendi (p < 0,0001). Hasta gruplarında tedavinin uygulandığı ÇB değerleri karşılaştırıldığında; EAB-ÇB grubunun ÇB değerleri S-ÇB grubuna göre istatistiksel olarak daha düşüktü (p < 0,01). Grupların preoperatif VAS skorları arasında fark yokken (p = 0,7590), SWL grubunun postoperatif 6. ve 12. saat VAS skorları EAB-ÇB ve RÇB gruplarına göre daha düşüktü (sırasıyla p = 0,005 ve p = 0,0002). Yine SÇB grubunun postoperatif 24. ve 48. saatlerdeki VAS skorları RÇB grubuna göre daha düşüktü (p < 0,05). Bland-Altman ve Passing-Bablock regresyon analiz sonuçlarına göre, EAB-ÇB ve SÇB yöntemleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamasına rağmen (p = 0,471), -0,1190'lık sapma değeri kabul edilebilir toplam hatanın (0,1648) oldukça altındadır. Ayrıca, EAB-ÇB ve SÇB yöntemleri arasında güçlü bir ilişki bulunmuştur (r = 0,9698, r2 = 0,9406, p < 0,001). Bu nedenle, istatistiksel olarak bu iki yöntem birbiriyle uyumlu kabul edilmiştir. RÇB ve SÇB yöntemleri arasında toplam hatayı aşan istatistiksel olarak anlamlı bir sapma (0,340, p < 0,0001) olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, endodontik tedavinin başarısı için çalışma uzunluğunu belirlemede kullanılan SÇB yönteminin, EAB-ÇB yöntemine alternatif olarak kullanılabileceği ve böylece postoperatif ağrının yönetiminde daha etkili sonuçlar üretebileceği belirlenmiştir. Bu çalışma, eş zamanlı çalışma uzunluğu belirleme yönteminin elektronik çalışma uzunluğu belirleme yöntemine alternatif olarak kullanılabileceğini ve postoperatif ağrının yönetiminde daha etkili sonuçlar ürettiğini bulmuştur. Bu çalışmanın bir diğer önemli sonucu, referans olarak kabul edilen elektronik apeks bulucu yöntemi için Toplam İzin Verilen Hata'nın (TEa) ilk kez hesaplanmış olmasıdır. Diğer yöntemler bu referans yönteme göre değerlendirilmiştir. Bu, literatürde bir ilktir. Anahtar Kelimeler : İrreversible pulpitis, Endodontik tedavi, Simultane çalışma boyu, Electronic apeks bulucu, Postoperatif ağrı
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the electronic apex locator (EWL) and simultaneous working length determination (SWL) methods with the radiographic working length determination (RWL) method in single-rooted teeth and to determine which one produces more effective results in terms of postoperative pain. In our study, 100 patients planned for root canal treatment (RCT) were randomly assigned to one of three groups according to the working length measurement method (EWL, SWL or RWL).