Türkiye'de aile içi şiddet önleme mekanizmalarının dış aktörler tarafından inşası: Avrupa Birliği örneği
Construction of domestic violence prevention mechanisms in Turkey by foreign actors: The case of the European Union
  1. Tez No: 937531
  2. Yazar: FATMA MELTEM BİLSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecinde kadın hakları ve aile içi şiddetle mücadeledeki dönüşümü incelemektedir. Çalışmanın temel amacı, AB uyumlaştırma politikalarının Türkiye'nin kadına yönelik aile içi şiddetle mücadeledeki yasal düzenlemeler ve toplumsal dönüşüm üzerindeki etkilerini, ayrıca AB fonlarının, özellikle Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı gibi kadın sivil toplum kuruluşlarına sağladığı katkıların şiddetle mücadeledeki rolünü analiz etmektir. İlk bölümde, kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddet kavramları detaylı bir şekilde ele alınacaktır. İkinci bölümde, AB'nin bu alandaki politikaları ve aday ülkelere yönelik stratejileri incelenecektir. Üçüncü bölümde, Türkiye'nin kadın hakları ve aile içi şiddetle mücadeledeki tarihsel süreci ve AB uyum sürecinin etkileri tartışılacaktır. Son bölümde ise, AB'nin Türkiye'deki sivil toplum kuruluşlarına, özellikle Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı'na verdiği destekler ve bu desteklerin Türkiye'deki şiddetle mücadele politikaları üzerindeki etkileri incelenecektir. Ayrıca, 18 Temmuz 2024 tarihinde, derneğin konuya ilişkin deneyime sahip bir gönüllüsüyle yapılan görüntülü görüşmede, AB destekli projelerin Mor Çatı'nın çalışmalarına nasıl katkı sağladığı ve şiddetle mücadele ile kadın hakları alanındaki etkileri detaylı bir şekilde ele alınacaktır. Bu bağlamda, Mor Çatı'nın AB projeleri aracılığıyla güçlenen kapasitesi ve sağladığı hizmetlerin, Türkiye'deki kadınların haklarını savunma noktasında önemli bir rol oynadığı vurgulanacaktır.
Özet (Çeviri)
This study explores the transformation in Turkey's efforts against women's rights violations and domestic violence during the European Union (EU) membership process. The main aim is to analyze the effects of EU harmonization policies on Turkey's legal and social changes regarding domestic violence, as well as the role of EU funds, particularly the support provided to women's civil society organizations like the Mor Çatı Women's Shelter Foundation, in fighting violence. The first section will explain the concepts of violence against women and domestic violence. The second section will examine the EU's policies and strategies for candidate countries. The third section will discuss Turkey's historical process in fighting domestic violence and the impact of the EU harmonization process. The final section will focus on the EU's support to civil society organizations in Turkey, especially to the Mor Çatı Foundation, and the impact of this support on domestic violence policies. Additionally, a video interview conducted on July 18, 2024, with a volunteer from the foundation will explore how EU-funded projects contribute to Mor Çatı's work and their impact on violence and women's rights. This section will highlight how Mor Çatı's increased capacity through EU projects plays a key role in defending women's rights in Turkey.