Ğaşiye Sûresi bağlamında cehennem ve cennet ehlinin tasvirleri
Descriptions of hell and the people of heaven in the context of Gashiye Surah
  1. Tez No: 937545
  2. Yazar: ALİ HAYDAR BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Ğâşiye süresi Mekke döneminde inmiştir. 26 âyettir. Sûre, adını birinci âyetteki“el-Ğâşiye”kelimesinden almıştır. Ğâşiye, kaplayıp bürüyen demektir. Mushaftaki sıralamada seksen sekizinci, iniş sırasına göre altmış sekizinci sûredir. Zâriyât sûresinden sonra, Kehf sûresinden önce Mekke‟de inmiştir. Ğâşiye süresi 26 ayet olmasına rağmen çok önemli konular ihtiva etmektedir. Sûrede cehennemliklerle cennetliklerin âhiretteki durumları tasvir edilmekte, Allah‟ın varlığına dair deliller sıralanmakta, tebliğ yöntemi öğretilmektedir. Bu çalışmada, Ğâşiye sûre'sinin tefsiri ve onun ışığında cehennem ve cennet ehlinin tasvirleri yapılmaya çalışıldı. Bu çalışma giriş, üç bölüm ve sonuçtan ibarettir. Birinci bölümde Ğâşiye Sûresi hakkında genel bilgilere yer verildi. Bu bilgiler Kur'an-ı Kerim başta olmak üzere, bu sûreyi konu edinen diğer bir çok kaynaktan istifade edilerek elde edildi. İkinci bölümde sûrede mevcut olan bazı lafız ve ıstılahlar beyan edilmeye çalışıldı. Bundan sonra da mevcut olan dirâyet ve rivâyet tefsirlerinden istifade edilerek sûrenin tefsiri yapılmaya çalışıldı. Üçüncü bölümde ise genel olarak Cehennem ve cennet ehlinin durumlarının tasviri ele alındı.
Özet (Çeviri)
Surah Ghashiya was revealed in the Meccan period. It consists of 26 verses. The surah took its name from the word“el-Gashiya”in the first verse. Ghashiya means covering and covering. It is the eighty-eighth surah in the order of revelation in the Mushaf and the sixty-eighth surah in the order of revelation. It was revealed in Mecca after Surah Dhariyat and before Surah Kahf. Although the Ghashiya surah has 26 verses, it contains very important subjects. The surah describes the situations of the people of hell and paradise in the hereafter, lists the evidence for the existence of Allah, and teaches the method of preaching. In this study, an attempt was made to interpret the Ghashiya surah and describe the people of heaven and hell in its light. This study consists of an introduction, three sections, and a conclusion. In the first section, general information about the Surah Ghashiya was given. This information was obtained by using many sources, especially the Quran, that deal with this Surah. In the second section, some words and terminology in the Surah were tried to be explained. After that, an attempt was made to interpret the Surah by using the existing interpretations of ayah and narration. In the third section, the subject of describing the situations of the people of Hell and Paradise was discussed in general