İşletme rekabet stratejilerinin işletme performansı üzerindeki etkisinde dijital dönüşümün aracılık rolü: Konaklama sektöründe bir araştırma
The mediating role of digital transformation on the impact of business competitive strategies on business performance: A research in the hospitality sector
- Tez No: 937557
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN BAYRAKTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmada, konaklama sektöründe işletme rekabet stratejileri ile işletme performansı arasındaki ilişkide dijital dönüşümün aracılık rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Nicel ve kesitsel araştırma olarak tasarlanmıştır. Araştırma verileri, Türkiye'de faaliyet gösteren 19 otelde çalışan beyaz yakalı grubundan, kolayda anket yöntemi ile toplanmıştır. Örneklem grubu 384 kişiden oluşmaktadır. Anket formunda kavramsal yapılara ilişkin üç ölçek ve katılımcılara ait demografik soru formuna yer verilmiştir. Verilerin çözümlenmesi için güvenilirlik ve geçerlilik analizleri, değişkenler arası korelasyon analizi ve doğrulayıcı faktör analizleri yapılmıştır. Araştırma verileri Yapıal Eşitlik Modelllemesi (YEM) ile analiz edilmiştir. Korelasyon analizinde, araştırma modelinde yer alan bütün değişkenler arasında anlamlı ilişkiler saptanmıştır. YEM analizi sonuçlarına göre dijital dönüşüm değişkeninin işletme rekabet stratejilerinin işletme performansı üzerindeki etkisinde aracılık etkisi bulunduğuna dair varsayım desteklenmiştir. Dijital dönüşümün güncel bir konu olması, işletme rekabet stratejileri ve işletme performansıyla birlikte ele alınmasına rastlanmamış olması nedeniyle, bu çalışmanın elde edeceği sonuçların bu alanlara özgün bir katkı sağlayacağı öngörülmektedir. Bu yönüyle araştırma hem araştırmacılar hem uygulayıcılar için değerli bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the mediating role of digital transformation in the relationship between competitive strategies and business performance in the hospitality sector. Designed as a quantitative and cross-sectional study, data were collected using a convenience sampling method from white-collar employees working at 19 hotels in Turkey, with a sample size of 384 participants. The survey form included three scales related to conceptual structures and a demographic questionnaire for the participants. Data analysis involved reliability and validity tests, correlation analysis among variables, and confirmatory factor analyses. The research data were analyzed using Structural Equation Modeling (SEM). The correlation analysis revealed significant relationships among all the variables in the research model. SEM analysis results supported the hypothesis that digital transformation has a mediating effect on the impact of competitive strategies on business performance. Given the contemporary relevance of digital transformation and the lack of studies that concurrently examine its relationship with competitive strategies and business performance, this study is expected to make a unique contribution to these areas. Therefore, the research offers valuable insights for both researchers and practitioners.