Havalı tabanca atıcılarının bazı motor becerileri ile atış performansı arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between some motor skills of air pistol shooters and shooting performance
  1. Tez No: 937560
  2. Yazar: AHMET SERHAT AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LATİF AYDOS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, atıcıların demografik ve fiziksel özelliklerinin, atıcılık gibi hassas koordinasyon gerektiren spor performansları üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırma, atıcıların yaş, cinsiyet, vücut kompozisyonu, kavrama kuvveti ve denge parametrelerini değerlendirerek, bu faktörlerin atıcılık performansını nasıl etkilediğini ortaya koymayı amaçlamıştır. Çalışmaya katılan sporcuların yaş ortalaması 22,88 yıl, standart sapması ise 8,18 yıl olup, yaş dağılımı geniş bir çeşitlilik göstermektedir. Atıcıların vücut kitle indeksleri (VKİ), vücut yağ oranları ve kavrama kuvvetleri gibi fiziksel parametreleri de analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, erkek ve kadın atıcılar arasında belirgin biyolojik ve fizyolojik farklar olduğunu göstermektedir. Özellikle, erkek atıcılarda sağ el kavrama kuvveti (44,00 Nm) kadın atıcılara (28,26 Nm) göre daha yüksektir. Ayrıca, erkeklerin vücut kompozisyonu, kavrama kuvveti ile güçlü bir ilişki gösterirken, kadınlarda bu ilişki daha zayıftır. Denge parametreleri de cinsiyete göre farklılıklar sergilemiş; erkeklerde vücut yağ oranı ile denge performansı arasında anlamlı ilişkiler bulunmuşken, kadınlarda bu ilişki gözlemlenmemiştir. Çalışma, vücut kompozisyonu, kavrama kuvveti ve denge parametrelerinin, atıcılık gibi hassas spor performansı için önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Erkeklerde, vücut yapısı ve kas kütlesi kavrama kuvveti ve denge performansını doğrudan etkilerken, kadınlarda kuvvet ve denge arasındaki ilişkiler daha karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu bulgular, her iki cinsiyet için de farklı antrenman stratejileri geliştirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Sonuç olarak, bireysel farklılıkların göz önünde bulundurulduğu kişiye özel antrenman ve rehabilitasyon programları oluşturulması gerektiği sonucuna varılmıştır. Bu çerçevede, atıcıların kavrama kuvveti, denge ve vücut kompozisyonu özelliklerine göre özelleştirilmiş antrenman yöntemleri önerilmektedir. Ayrıca, bu çalışmada elde edilen bulgular, atıcılık gibi spor dallarında performans optimizasyonu için kişisel biyomekanik ve fizyolojik faktörlerin daha fazla araştırılması gerektiğini ortaya koymaktadır. Gelecekte yapılacak araştırmaların, bu parametrelerin etkileşimlerini daha derinlemesine inceleyerek, antrenman ve performans yönetimini daha bilimsel temellere dayandırması beklenmektedir. Anahtar Kelimeler : Atıcılık, Antropometri, Motorik özellikler, Hareket, Denge
Özet (Çeviri)
This study investigates the effects of participants' demographic and physical characteristics on the performance of precision sports, such as shooting, which require fine coordination. The research aimed to assess how factors like age, gender, body composition, grip strength, and balance parameters influence shooting performance. The average age of the participants was 22.88 years, with a standard deviation of 8.18 years, showing a wide distribution of ages. Physical parameters, such as body mass index (BMI), body fat percentage, and grip strength, were also analyzed. The findings reveal significant biological and physiological differences between male and female participants. Specifically, male participants exhibited higher right-hand grip strength (44.00 Nm) compared to female participants (28.26 Nm). Additionally, males showed a strong relationship between body composition and grip strength, while this relationship was weaker in females. Balance parameters also varied by gender; in males, a significant relationship was found between body fat percentage and balance performance, whereas no such relationship was observed in females. The study highlights the importance of body composition, grip strength, and balance parameters for performance in precision sports such as shooting. In males, body structure and muscle mass directly influence grip strength and balance performance, whereas in females, the relationships between strength and balance are more complex. These findings emphasize the need for the development of distinct training strategies for each gender. In conclusion, it is recommended that individualized training and rehabilitation programs be designed, considering individual differences. Customized training methods based on athletes' grip strength, balance, and body composition characteristics are suggested. Furthermore, the findings of this study underscore the need for further research into the personal biomechanical and physiological factors that influence performance in precision sports such as shooting. Future studies are expected to provide deeper insights into the interactions between these parameters, helping to base training and performance management on more scientific foundations. Key Words : Shooting, Anthropometry, Motor skills, Movement, Balance