Hüseyin Cahit Yalçın'ın sanat ve edebiyat yazılarında estetiğe dair görüşleri
Hüseyin Cahit Yalçın's views on aesthetics in his art and literature writings
- Tez No: 937565
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN KAYAHAN ÖZGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Hüseyin Cahit Yalçın hikâye türüyle edebiyat hayatına başlamıştır. Çeşitli edebî türlerde eserler vererek Türk edebiyatında önemli bir yer edinmiştir. Özellikle Servet-i Fünûn dergisinde bir yazı dizisi hâlinde yayınladığı“Hikmet-i Bedayie Dair”başlıklı yazıları ile estetik ve sanat alanlarında edebiyatımıza yeni bir boyut kazandırmıştır. Bu başlık altında yazdığı estetik, sanat ve edebiyat yazılarıyla sanatın anlamı, kaynağı, kısımları, sanatın güzel, dehâ ile ilişkisi, sanatın ahlak, iklim, ekonomi ile ilişkisi, sanatın ve şiirin geleceği, edebî eserin kıymeti, roman ve tiyatro türleri, sanat akımlarının edebî eserlerle ilişkisi, edebî zevkin önemi gibi konuları ele alarak Türk edebiyatını çağın ilerisine taşımayı hedeflemiştir. Tek başına çıkardığı Fikir Hareketleri dergisiyle edebiyat, sanat, siyaset, demokrasi gibi alanlarda düşüncelerini ifade etmekten çekinmemiştir. Bu araştırma Hüseyin Cahit Yalçın'ın sanat ve edebiyat yazılarında estetik ile ilgili görüşlerini içermektedir. Çalışma, sanatçının 1897- 1940 yılları arasındaki sanat ve edebiyat yazılarının incelenmesinden oluşmaktadır. Araştırmanın amacı Hüseyin Cahit Yalçın'ın görüşlerinden hareketle günümüzdeki sanat, edebiyat ve estetik konularında çeşitli öneriler sunmaktır. Sanatçının görüşlerinden hareketle bireylere estetik zevkin kazandırılması, sürdürülmesi sağlayarak bireylerin çevreye daha duyarlı bir bakış açısıyla bakmasını sağlamak amaçlanmıştır. Bireylerin edebî eserleri okurken, incelerken veya bir edebî eseri meydana getirirken sahip olması gereken estetik duyarlılığı kazandırmak amaçlanmıştır. Araştırmada“Literatür Taraması”esas alınmıştır.“Betimsel”araştırma türü kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hüseyin Cahit Yalçın started his literary career with the story genre. He gained an important place in Turkish literature by producing works in various literary genres. He brought a new dimension to our literature in the fields of aesthetics and art, especially with his articles titled“Hikmet-i Bedayie Dair”, which he published as a series in the Servet-i Fünûn magazine. With the aesthetics, art and literature articles he wrote under this title, he aimed to carry Turkish literature forward by addressing issues such as the meaning, source and parts of art, the relationship of art with beauty and genius, the relationship of art with morality, climate and economy, the future of art and poetry, the value of literary works, novel and theater genres, the relationship of art movements with literary works, and the importance of literary taste. He did not hesitate to express his thoughts in areas such as literature, art, politics and democracy with the Fikir Hareketleri magazine he published alone. This research includes Hüseyin Cahit Yalçın's views on aesthetics in his art and literature articles. The study consists of examining the artist's art and literature writings between 1897-1940. The aim of the research is to present various suggestions on current art, literature and aesthetic issues based on the views of Hüseyin Cahit Yalçın. Based on the views of the artist, it is aimed to provide individuals with aesthetic pleasure and to ensure that they look at the environment with a more sensitive perspective by ensuring that it is maintained. It is aimed to provide individuals with the aesthetic sensitivity that they should have when reading, examining or creating a literary work. The research is based on“Literature Review”. The“Descriptive”research type was used.