İran dış politikasına realist bir bakış; Şii hilali ve Ortadoğu barışına etkileri
A realistic view of Iran's foreign policy; Shiite crescent and its effects on Middle East peace
- Tez No: 937566
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL ELİF ÖZDİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışma İran dış politika uygulamalarını realist paradigma perspektifinde incelemek, Şii Hilali ve Orta Doğu barışına etkilerini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Çalışma beş olgu üzerine temellendirilmiş olup Şii Hilali ve Orta Doğu barışına etkisi ile İran'ın Orta Doğu politikasına realist bir bakış konularının teorik ve kavramsal alt yapısını; bir dış politikanın oluşturulma süreçleri, İran dış politikasını etkileyen önemli faktörler, Realizm, Orta Doğu Barışı, Evanjelizm ve Şiilik oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine Iran's foreign policy practices from the perspective of the realist paradigm and to evaluate its effects on the Shiite Crescent and Middle East peace. The study is based on five facts and the theoretical and conceptual substructure of the Shiite Crescent and its effects on the Middle East peace and a realistic view of Iran's Middle East policy; the processes of forming a foreign policy, important factors affecting Iran's foreign policy, Realism, Middle East Peace, Evangelism and Shiism are formed.