Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen Ürdünlü öğrencilerin Türk dizi ve filmleriyle ilgili izlenimlerinin incelenmesi
An analysis of the impressions of Jordanian students learning Turkish as a foreign language in relation to Turkish tv series and films
- Tez No: 937567
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Türk yapımı dizi ve filmlerin, Türkçenin yabancı dil olarak öğrenilmesindeki rolü, görsel ve işitsel unsurların dil edinimine katkısı açısından önemli bir araştırma alanı oluşturmaktadır. Bu tür yapımlar, öğrenicilere yalnızca dil bilgisi kazandırmakla kalmayıp aynı zamanda otantik bağlamlar sunarak kültürel ve iletişimsel yeterliliklerini geliştirmelerine olanak tanımaktadır. Bu olgudan hareketle araştırmada Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen Ürdünlü öğrencilerin Türk dizi ve filmleriyle ilgili izlenimleri incelenmeye çalışılmıştır. Yöntem: Çalışmada betimsel tarama (anket) yöntemi kullanılarak öğrencilerin izledikleri Türk dizi ve filmleriyle ilgili görüşleri toplanmış ve kapsamlı bir veri seti oluşturulmuştur. Araştırma kapsamında, Ürdün Üniversitesi ve Yarmuk Üniversitesinde öğrenim gören ya da bu kurumlardan mezun olan toplam 265 erkek ve kadın öğrenciye anket uygulanarak veriler toplanmıştır. Araştırmacı tarafından Ürdün Üniversitesi ve Yarmouk Üniversitesinde yabancı dil olarak Türkçe öğrenen öğrencilere dağıtılmak üzere Türkçe bir anket hazırlanmıştır. Anket soruları Türkçe öğreniminde Türk dizi ve filmlerinin etkisini incelemek amacıyla daha önce yapılmış çalışmalar, öğrenci görüşleri ve Türkçe öğretmenlerinin görüşleri dikkate alınarak hazırlanmıştır. çalışmada, öğrenci görüşleri hem yazılı hem de elektronik ortamda uygulanan anketler aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen yanıtların analizinde, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan betimsel analiz tekniği kullanılmıştır. Bununla birlikte, anketten elde edilen sayısal verilerin değerlendirilmesinde, nicel araştırma yöntemleri kapsamında yüzde (%) ve frekans analizlerinden yararlanılmıştır. Bulgular: Bu araştırmada elde edilen bulgular, Türk dizilerinin Ürdün ve Yarmuk Üniversitelerinde öğrenim gören öğrenciler tarafından sadece bir eğlence aracı olarak değil, aynı zamanda dil öğrenimini destekleyen önemli bir kaynak olarak görüldüğünü ortaya koymuştur. Daha önce ilgili alan yanınında da bahsedildiği üzere öğrencilerin medya kullanım tercihleri, izleme alışkanlıkları, içerik eğilimleri ve dil öğrenimi stratejileri çok boyutlu bir yapıya sahiptir ve bireysel farklılıklar kadar kültürel etkilerle de şekillenmektedir. Sonuçlar: Anket verilerinin analiziyle ulaşılan sonuçlar, Türk dizileri ve filmleri gibi görsel-işitsel materyallerin, Türkçenin yabancı dil olarak öğrenilmesinde ve Türk kültürünün tanınmasında öğrenciler üzerinde belirgin bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Katılımcıların büyük bir bölümü, bu tür yapımları takip etme gerekçeleri arasında öncelikle Türkçe öğrenme isteğini dile getirmiş; bunu Türk kültürünü tanıma arzusu izlemiştir. Bu bulgular, söz konusu içeriklerin yalnızca dilsel becerilerin geliştirilmesinde değil, aynı zamanda kültürel farkındalığın artırılmasında da işlevsel bir araç olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The role of Turkish series and movies in learning Turkish as a foreign language constitutes an important area of research in terms of the contribution of visual and auditory elements to language acquisition. Such productions not only provide learners with grammar knowledge but also provide them with the opportunity to develop their cultural and communicative competence by providing authentic contexts. Based on this fact, the research aimed to examine the experiences of Jordanian students learning Turkish as a foreign language with Turkish series and movies. Method: In the study, the students' opinions about the Turkish TV series and movies they watch were collected using the descriptive scanning (questionnaire) method, and a comprehensive data set was created. Within the scope of the research, a total of 265 male and female students studying at or graduating from the University of Jordan and Yarmouk University were surveyed, and data were collected. A Turkish survey was prepared by the researcher to be distributed to students learning Turkish as a foreign language at the University of Jordan and Yarmouk University. The survey questions were prepared by taking into account previous studies, student opinions, and Turkish teachers' opinions in order to examine the effect of Turkish TV series and movies on learning Turkish. In the study, student opinions were collected through surveys applied both in written and electronic environments. In the analysis of the obtained responses, the descriptive analysis technique, which is one of the qualitative research methods, was used. In addition, in the evaluation of the numerical data obtained from the survey, percentage and frequency analyses were used within the scope of quantitative research methods. Findings: The findings of this study revealed that Turkish TV series are not only seen as an entertainment tool by students studying at Jordan and Yarmouk Universities but also as an important source supporting language learning. As mentioned before in the related field, students' media usage preferences, viewing habits, content tendencies, and language learning strategies have a multidimensional structure and are shaped by cultural influences as well as individual differences. Conclusions: The results obtained by analyzing the survey data revealed that audiovisual materials such as Turkish TV series and movies have a significant effect on students in learning Turkish as a foreign language and getting to know Turkish culture. A large portion of the participants stated that their primary reason for following such productions was their desire to learn Turkish, followed by their desire to get to know Turkish culture. These findings show that these contents can be considered as a functional tool not only in developing linguistic skills but also in increasing cultural awareness.