Klima sistemlerinde enerji tasarrufu için soğu depolama sistemleri
Cold storage systems for saving in air conditionning systems
  1. Tez No: 93758
  2. Yazar: TEVFİK ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Dünyanın ve ülkemizin gündeminde devamlı yer alan ve gün geçtikçe etkisini artırarak konuşulan konuların başında enerji kullanımında verimliliği artırma çalışmaları gelmektedir. Endüstriyel soğutma ve HVAC sistemlerinde bu sorunun teknik çözümü, soğu depolama sistemleri olarak adlandırılmaktadır. Soğu depolama uygulamaları son yıllarda oldukça önem kazanmıştır. Soğutma ihtiyacının genelde gündüz öğlen saatlerinde olması dolayısı ile belirli saatlerde ihtiyaç duyulması ve soğutma sisteminin günün en yüksek soğutma yüküne (pik yük) göre seçilmesi gereği, soğu depolama ihtiyacını doğurmuştur. Soğu depolama uygulamaları; hava soğutmalı veya su soğutmalı kondenserli soğutma gruplarının bulunduğu merkezi soğutma sistemine özel dizayn edilen buz depolan ilave edilmek suretiyle yapılmaktadır. Geceleri ucuz elektrik maliyetinden faydalanmak üzere bu zaman diliminde, soğutma grubu %25 oranında endüstriyel inhibitörlü etilen-glikol karışımlı suyu belli seviyelere soğutarak bu depolara göndermekte ve depo içindeki mevcut suyu buz haline getirmektedir. İhtiyaca göre sistem soğutma suyu buz depolan içinden geçirilerek soğutulur ve binaya soğutma talebini karşılamak amacıyla gönderilir. Dünyanın birçok ülkesinde oldukça yaygın uygulamalan olan bu sistemin Türkiye'de de yakında gündeme geleceği kanısındayım. Özellikle elektrik fiyatlandırmasındaki düzenlemelerin yapılmış olması da soğu depolama uygulamalarının yaygınlaşmasında büyük rol oynayacaktır. Hem ilk yatırım masraflan hem de kullanım, bakım ve onanm masraftan bakımından depolu soğutma sistemleri ikîimlendirme kullanıcılan ve ülke ekonomisi bakımından fevkalade yararlı olduğu açıktır. ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Increase in productivity is nowadays the most popular thing throughout the world in case of the energy use. In both industrial cooling and HVAC systems, the technical solution of this problem is called“Cold Storage Systems”. Cold storage applications have gained great importance in the last few years. Since the need of cooling appears mostly in the noon during a day and since the cooling system's load must have the highest cooling value (maximum load), the necessity of cold storage has become more important. Cold storage applications are made by adding specially designed ice-banks to the central cooling system where air-cooled or water-cooled condensered cooling groups exist. In order to profit from cheaper electricity costs; the cooling group sends, after cooling to the determined levels, % 25 ethylene-glycol mixed water to these banks during nights and forms the ice from the water. In case of necessity, system's cooling water is cooled in the ice-banks and then is sent to the building for the cooling demand. As it is used in most of the countries throughout the world, I think that this system will also be employed in our country in near future. Especially after the arrangement of electricity prices, this cold storage applications will be more common. Added to this, storage cooling systems are also useful for both air-condition users and for our country economy from the point of view of all first investment, usage and restoration expenses.