İleri yaş kritik hastalarda beslenme tedavisinin mekanik ventilatörden ayrılma süresi, kas kitlesindeki değişim ve 60 günlük sağ kalıma etkileri
Effects of nutritional therapy on weaning duration from mechanical ventilation, changes in muscle mass, and 60-day survival in critically ill elderly patients
- Tez No: 937588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA FERLİÇOLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve Amaç: Kritik hastalarda beslenme desteğinin optimum yolu, zamanlaması ve dozu hakkında tartışmalar ve çalışmalar sürmektedir. Kritik hastalarda beslenme desteğine ilişkin Kanada, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'dan yayınlanmış uluslararası kılavuzlar olmasına rağmen bunlar büyük ölçüde düşük kanıt düzeyine sahiptir ve küçük randomize kontrollü çalışmalara, uzman görüşüne ve gözlemsel verilere dayanmaktadır. Enteral beslenmenin çeşitli dozlarının klinik sonuçlarını inceleyen gözlemsel çalışmalar çelişkili sonuçlar ortaya koymuştur. Amacımız yoğun bakım ünitesine kabul edilen 65 yaş üzerindeki invaziv mekanik ventilatör ihtiyacı olan hastaların mekanik ventilatördeki takibi süresince beslenme tedavisi olarak uygulanan kalori ve protein miktarının mekanik ventilatörsüz gün sayısı ve kas kalınlığındaki değişime etkisinin incelenmesidir. İkincil amaç olarak; beslenme tedavisinin hastaların 60 günlük sağ kalımına etkisinin incelenmesi belirlenmiştir. Gereç ve Yöntem: Araştırmada etik kurul onayı sonrası 15.10.2023-01.12.2024 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesi ve Anesteziyoloji ve Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesine kabul edilen 101 hastanın verileri prospektif olarak kaydedilmiştir. Çalışmaya 65 yaş ve üzeri, 7 günden uzun süre mekanik ventilatör desteğine devam edileceği öngörülen, enteral beslenme tedavisi uygulanması için kontrendikasyon olmayan hastalar dahil edilmiştir. Hastaların demografik özellikleri, komorbiditeleri, hastalık şiddetini gösteren skorlamaları, mekanik ventilatör uygulanma süresi, yoğun bakımda kalış süresi ve hastanede kalış süresi kaydedilmiştir. Quadriceps kası kalınlık ölçümleri hastanın invaziv mekanik ventilasyona başladığı gün yapılmaya başlanmıştır. Haftalık ultrasonografi ölçümleri ile kas kalınlığı takibi yapılmıştır. Gruplar arası karşılaştırmalarda normal dağılan sayısal değişkenler için Student's T-testi, normal dağılmayan sayısal değerler için Mann Whitney U testi, kategorik değişkenler için ise yerine göre Ki-kare ya da Fisher Testi kullanıldı. Spearman testi kullanılarak klinik değişkenler ve laboratuvar değişkenleri arasında korelasyon analizi yapıldı. Bulgular: Ventilatörsüz gün sayısı ile günlük ortanca kalori alımı arasında pozitif yönde zayıf bir ilişki bulunmuş ve bu ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. (rs=0,201, p=0,044) Ventilatörsüz gün sayısı ile günlük ortanca kalori/VA, günlük ortanca protein alımı, günlük ortanca protein/VA değerleri arasında pozitif yönde zayıf bir ilişki bulunmuş ancak bu ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. (p=0,14, p=0,073, p=0,16) Kas kalınlığında değişim ile günlük ortanca kalori ve protein alımı arasında pozitif yönde zayıf bir ilişki bulunmuş ve bu ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. (p=0,003, p=0,007) Kas kalınlığında değişim ile günlük ortanca kalori/VA ve protein/VA değeri arasında pozitif yönde orta düzeyde bir ilişki bulunmuş ve bu ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. (p=
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: The optimal route, timing and dose of nutritional support for the critically ill continues to be discussed and studied. Although there are international guidelines from Canada, the United States and Europe on nutritional support for critically ill patients, most of these have low evidence and are based on small randomised controlled trials, expert opinion and observational data. There are conflicting results from observational studies that have looked at the clinical outcomes of different doses of enteral nutrition. We aim to evaluate the effect of the amount of calories and protein administered as nutritional therapy during the follow-up of mechanical ventilation on the number of ventilator-free days and changes in muscle thickness in patients over 65 years of age who require invasive mechanical ventilation and are admitted to the intensive care unit. As a secondary endpoint, we aimed to examine the effect of nutritional therapy on the 60-day mortality. Materials and Methods: After ethical committee approval, data of 101 patients who were admitted to the Internal Medicine Intensive Care Unit and the Anesthesiology and Reanimation Intensive Care Unit of Ankara University Faculty of Medicine between October 15, 2023, and December 1, 2024, were prospectively recorded. We included patients aged 65 years and older who were expected to require mechanical ventilation support for more than 7 days and who had no contraindications to enteral nutrition therapy. The patients' demographic characteristics, comorbidities, severity scores, duration of mechanical ventilation, length of intensive care unit stay, and length of hospital stay were recorded. The quadriceps muscle thickness measurements were started on the day the patient began invasive mechanical ventilation. Muscle thickness was monitored weekly. Comparisons between groups were analysed with Student's t-test for normally distributed numerical variables, the Mann-Whitney U test for non-normally distributed numerical variables, and the Chi-square or Fisher's Exact Test for categorical variables where appropriate. Correlation analysis was performed between clinical variables and laboratory variables using the Spearman test. Results: A weak positive correlation was found between the number of ventilator-free days and daily median calorie intake, and this relationship was statistically significant (rs = 0.201, p = 0.044). Additionally, weak positive correlations were found between the number of ventilator-free days and daily median calorie per body weight (kcal/kg), daily median protein intake, and daily median protein per body weight (g/kg) values; however, these correlations were not statistically significant (p = 0.14, p = 0.073, p = 0.16). A weak positive correlation was found between changes in muscle thickness and median daily calorie and protein intake, and this relationship was statistically significant (p = 0.003, p = 0.007).