Türkçe metinlerin bilgisayar yardımı ile analiz edilmesi ve yazarının tanınması
A Natural language processing tool for the analysis of Turkish texts and author recognition
  1. Tez No: 93760
  2. Yazar: ŞENİZ GAYDE
  3. Danışmanlar: PROF. M. YAHYA KARSLIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET TÜRKÇE METİNLERİN BİLGİSAYAR YARDIMI ile ANALİZİ ve YAZARININ TANINMASI Günümüzde doğal dil işlemenin önemli bir yönü, dil bilim kuramlarına deney ortamı yaratarak daha kapsamlı ve hızlı bir şekilde sınanmalarını sağlamaktır. Bu çalışmada, Türkçe metinlerin bilgisayar yardımı ile incelenerek elde edilen verilerin bir veritabanında tutulması ve bu veriler yardımı ile yazan bilinmeyen metinlerin yazar tahminin yapılabilmesi amaçlanmıştır. Verilerin belirlenebilmesi için çalışmada biçimbirimsel çözümleyici ve söz dizimi çözümleyicisi geliştirilmiştir. Biçimbirimsel çözümleyicinin geliştirilmesi için sonlu durum iletim sistemleri kullanılmıştır. Söz dizimi analizi için, genişletilmiş geçiş ağları kullanılmıştır. Yazarın bulunması için, istatistiksel yaklaşım yöntemlerinden olan Bulanık Mantık teorisi kullanılmıştır. Geliştirilen program sonucunda, kullanılan analiz yöntemlerinin olumlu sonuç verdiği ve metne ait verilerin büyük bir doğruluk payı ile bulunduğu görülmüştür. Yazar veritabanında yazarlara ait veriler oluştukça metne ait yazar tahmini doğru olarak yapılabilmektedir. VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A NATURAL LANGUAGE PROCESSING TOOL FOR THE ANALYSIS OF TURKISH TEXTS and AUTHOR RECOGNITION In this thesis, a system was developed for the analysis of Turkish texts and author recognition. Features extracted at he end of analysis is kept in the database and is used for author recognition if author of the text is unknown. For text analysis, a morphological analyzer and a syntactic analyzer were devoloped. Morphological analyzer developed for the thesis, uses finite state transducers to encode variation of words. Syntactic Analyzer uses augmented transition networks which are known as most powerful analysis tools for syntax. For author recognition, Fuzzy Logic theory which is one of the statistical reasoning models is used. As the number of texts increase, system becomes more powerful in author recognition. VIII