Güncel sosyal bilgiler öğretim programında ve ortaokul sosyal bilgiler ders kitaplarında meslek seçimi konularının incelenmesi
Examination of career choice in the current social sciences course curriculum and social sciences textbooks of secondary school
- Tez No: 937607
- Danışmanlar: PROF. DR. ERAY ALACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada güncel (2023) Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programında ve 2023-2024 eğitim öğretim yılında kullanılmakta olan 5, 6 ve 7. Sınıf Sosyal Bilgiler ders kitaplarında meslek ve meslek seçimiyle ilgili öğrenme alanları ve kazanımlar incelenmiştir. Ayrıca ders kitaplarında yer alan metinler, sorular, görseller ve etkinliklerde meslek ve meslek seçimi konularının nasıl ele alındığını belirlemektir. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olan doküman analizi kullanılmıştır. Bu çalışmada 2023 Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programı ve buna göre hazırlanmış ortaokul 5, 6 ve 7. sınıf Sosyal Bilgiler Dersi, ders kitaplarından yararlanılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda meslek ve meslek seçimi konularının tüm sınıflar düzeyinde ders kitaplarının 5. ünitesinde ve“Üretim, Dağıtım ve Tüketim”öğrenme alanında yer aldığı görülmüştür. Ders kitaplarında yapılan incelemelerde genelde örnek olaylar içeren metinlerde, öğrenciye bilgiyi sorgulamaya iten sorularda, daha çok çevresinde ekonomik faaliyetleri göstererek konuyu somutlaştıran görsellerde ve etkinliklerde konuya yer verildiği belirlenmiştir. Ayrıca nitelikli iş gücü, girişimcilik ve ülke kalkınması gibi konularla bütünleştirilerek meslek seçimi konularına yer verildiği tespit edilmiştir. Bu zengin içerik yönüyle ders kitaplarında meslek ve meslek seçimi konularına yeterince yer verildiği görülmüştür. Bununla birlikte iş dünyasının ihtiyacı olan nitelikli eleman ihyacı ile gelecekte önem kazanacağı düşünülen mesleklere daha çok yer verilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, learning areas and outcomes related to profession and career choice in the current (2023) social Studies Curriculum and the 5th, 6th and 7th grade Social studies textbooks used in the 2023-2024 academic year were examined. In addition, the aim of this study is to determine how the subjects of profession and career choice are handled in the texts, questions, visual and activities in the textbooks. Document analysis, one of the qualitative research methods, was used in this study. In this study, the 2023 Social Studies Curriculum and middle school 5th, 6th and 7th grade Social Studies Course textbooks prepared accordingly were used. As a result of the research, it was observed that the subjects of profession and career choice were included in the 5th unit of the textbooks and in the“Production , Distribution and Consumption”learning area at all grade levels. In the examinations made in the textbooks , it was determined that the subject was generally included in texts containing case studies, in questions that push the student to question the information, in visuals and activities that concretize the subject by showing economic activities around them. In addition, it was determined that the subject of occupational choice were integrated with subjects such as qualified labor force, entrepreneurship and national development. With this rich content, it has been seen that the textbooks sufficiently cover the subjects of profession and career choice. However, it is has been suggested that more space should be given to professions that are thought to gain importance in the future due to the need for qualified personnel in the business world.