Bazı sıcak iklim çim türlerinde yavaş salınımlı azot kaynaklarının ve azot dozlarının çim kalitesi üzerine etkileri
Effects of slow-release nitrogen sources and nitrogen doses on turf quality of some warm-season turfgrass species
  1. Tez No: 937643
  2. Yazar: FİKRET YÖNTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tez, Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde, Çim Bitkileri Deneme Alanı'nda 2022-2023 yıllarında, tesadüf bloklarında bölünen bölünmüş parseller deneme desenine göre, 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Ana parsellere çim türleri, alt parsellere azot kaynakları ve altın altı parsellere ise azot dozları yerleştirilmiştir. Ana parsellerde; Japon çimi (Zoysia japonica Steud.)'nun Zenith, melez Bermuda çimi (Cynodon dactylon x Cynodon transvaalensis)'nin Tifdwarf, sahil yalancı darısı (Paspalum vaginatum Sw.)'nın Seaspray ve kamışsı yumak (Festuca arundinacea Schreb.)'ın Jaguar 4G çeşidi yerleştirilmiştir. Alt parsellerde; kontrol amaçlı amonyum sülfat ve yavaş salınımlı gübreler; DeltaCote Control 3, DeltaCote Control 6 ve DeltaCote Control 9 azot kaynakları ve altın altı parsellerde ise; 0.0, 2.5, 5.0 g/m2 azot dozları kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; azot kaynakları (AK), azot dozları (AD) ve AK x AD interaksiyonları her iki yılda da çim renk, kalite ve kuru ot verimleri üzerine %1 olasılık düzeyinde önemli etkilerde bulunmuştur. Genelde yaz döneminde çim türleri arasında renk ve kalite bakımından önemli farklılıklar tespit edilmemiştir. Kontrol amaçlı kullanılan amonyum sülfat gübresi; çim renk, kalite ve kuru ot verimleri üzerine en iyi etkiyi göstermiş, bunu yavaş salınımlı azot kaynaklarından 3 ve 6 ay salınımlı gübreler takip etmiştir. 2.5 g/m2 azot dozunun ise kabul edilebilir çim renk ve kalite değerleri verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The thesis was carried out in the Turfgrass Research Area of the Faculty of Agriculture, Bursa Uludag University in 2022-2023 according to the split-split plot trial design in randomized blocks with 3 replications. Turfgrass species were placed in the main plots, nitrogen sources were placed in the subplots and nitrogen doses were placed in the sub subplots. In the main plots; Zenith variety of Zoysiagrass (Zoysia japonica Steud.), Tifdwarf variety of hybrid Bermudagrass (Cynodon dactylon x Cynodon transvaalensis), Seaspray variety of seashore paspalum (Paspalum vaginatum Sw.) and Jaguar 4G variety of tall fescue (Festuca arundinacea Schreb.) were placed. In the subplots; ammonium sulfate for control purposes and slow-release fertilizers in DeltaCote Control 3, DeltaCote Control 6 and DeltaCote Control 9 were used as nitrogen sources and sub-subplots; 0.0, 2.5, 5.0 g/m2 nitrogen doses were used. According to the research results; nitrogen sources (AK), nitrogen doses (AD) and AK x AD interactions had significant effects on turf color, quality and clipping yield at 1% probability level in both years. In general, no significant differences were detected among turfgrass species in terms of color and quality in the summer period. Ammonium sulphate fertilizer used for control purposes had the best effect on turf color, quality and clipping yields, followed by 3 and 6 monthly release fertilizers from slow release nitrogen sources. It was observed that 2.5 g/m2 nitrogen dose gave acceptable turf color and quality values.