Algılanan program kalitesinin kanal imajı ve izleyici tercihine etkisi
The effect of perceived program quality on channel image and viewer preference
- Tez No: 937664
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK ATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Günümüzün gelişen ve hızla değişen dünyasında diğer kar amacı güden kuruluşlarda olduğu gibi TV kanalları da kıyasıya bir rekabet içerisine girmişlerdir. TV kanalları izleyicinin dikkatini çekebilmek için farklı programlar sunmak zorundadırlar. TV kanalları da algıda bir imaj oluşturmaya çalışmaktadır. Bu imaj izleyicilerin sadakatini ve tercihini belirleyen en önemli faktörlerden biri olmaktadır. Bu araştırmanın amacı; izleyicinin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde faaliyet gösteren yerel TV kanalları ile ilgili algısını ortaya çıkarabilmektir. Aynı zamanda bu araştırma izleyici topluluğunun TV izleme alışkanlıklarını, demografik değişkenlerin algılanan program kalitesini, kanal imajı ve kanal tercihi ile arasındaki ilişkiyi de analiz edecektir. Son olarak da, araştırmanın modeli algılanan program kalitesinin kanal imajı ve kanal tercihi üzerindeki etkiyi araştıracaktır. Araştırmanın evrenini KKTC'nde yaşayan TV izleyicileri oluşturmaktadır. Bu popülasyonun tam rakam olarak verileri elde edilemeyeceğinden dolayı sınırsız popülasyon alınarak hesaplanmıştır. Sonucunda toplanması gereken anket sayısı 384 olarak ortaya çıkmıştır. Toplanan veriler SPSS yardımı ile değerlendirilmiştir. Sonuçta izleyicilerin demografik özellikleri ve TV izleme alışkanlıkları ile algılanan program kalitesi, kanal imajı ve kanal tercihleri arasında ilişkiler ortaya çıkmıştır. Ayrıca algılanan program kalitesinin kanal imajı ve kanal tercihinin oluşması üzerinde etkisi olduğu yapılan istatistiksel analizler sonucu ortaya çıkmıştır. İzleyicilerde oluşan kanal imajına ve izleyicilerin kanal tercihine algılanan program kalitesinin katkısı olduğu söylenebilir. Algılanan kanal imajının önemli bir bölümü 54.8% i algılanan program kalitesi ile açıklanabilmektedir ve aynı zamanda algılanan program kalitesi izleyicilerin kanal tercihlerini 33.9% oranında etkilemektedir. Bu noktada algılanan program kalitesinin kanal imajı üzerindeki etkisinin kanal tercihine kıyasla daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
TV channels have entered into a fierce competition, alike other profit-oriented institutions, in today's developing and rapidly changing world. The TV channels have to offer differentiated programs to attract viewers. TV channels are also trying to create a perceptual image. This image is one of the most important factors determining the loyalty and preference of viewers. The purpose of this research is primarily to be able to elucidate the perceptions of TV audiences about local TV channels operating in the TRNC. At the same time, this research will also analyze the relationship between TV viewing habits and demographic variables, perceived program quality, channel image and channel preference of viewers. Finally, the researcher's model will investigate influence of the perceived program quality on channel image and channel preference. The universe of the research constitutes TV viewers living in the TRNC. An unlimited population sample size is calculated. As a result, the minimum number of questionnaires, which should be collected, appeared as 384. The collected data were evaluated with the help of SPSS. As a result, demographic characteristics of the audience and TV viewing habits and perceived program quality, channel image and channel preferences are found to have relatinships. In addition, statistical analysis has been done to evaluate the hyptohesized influence of perceived program quality on channel image and channel preference of viewers. It can be said that the channel image formed in the viewers perceptions and the channel preference of the viewers is influenced by the quality of the program perceived. A significant portion of the perceived channel image is accounted by the program quality by 54.8%, and at the same time the perceived quality of the program is affecting the channel preferences of the audience by 33.9%. At this point it has been found that the perceived quality of the program has a greater effect on the channel image than the channel preference.