Protest in decline: The case of 2021 Boğaziçi University protests
Düşüş sürecinde protesto: 2021 Boğaziçi Üniversitesi protestoları örneği
  1. Tez No: 937665
  2. Yazar: AYŞENAZ TOPTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM ERDEM AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez, 2021 yılında İstanbul, Türkiye'de gerçekleşen Boğaziçi Üniversitesi protestolarının ayrıntılı bir vaka çalışması yoluyla protesto kampanyalarının“demobilizasyon”unu incelemektedir. Aktör temelli bir yaklaşımdan yararlanan araştırma, katılımcılar ve organizatörlerle yapılan mülakatlara dayanarak katılımın azalmasına katkıda bulunan faktörleri keşfetmektedir. Temel bulgular, kampüs“özgür alanının”yok edilmesinin ve öğrenci protestocuların doğası gereği geçici olmalarının, protesto faaliyetinin azalmasında önemli rol oynadığını göstermektedir. Tez, organizatörler ve katılımcılar arasındaki protesto çerçeveleme anlaşmazlıklarından kaynaklanan demobilizasyon etkisini tanımlamak için“yabancılaşma”kavramını öne sürer. Çerçeveleme anlaşmazlıkları, katılımcılar ve organizatörlerin protesto kampanyasının şikayetlerini, hedeflerini ve yöntemlerini nasıl tanımladıkları konusundaki farklılıkları ifade eder. Boğaziçi Üniversitesi örneğinde, üniversiteye özgü bir çerçeve ile sol siyaset kapsamında daha geniş bir çerçeve arasındaki çatışma, protestocuları aktif katılımdan uzaklaştırmıştır. Geleneksel olarak bir harekete geçirici güç olarak görülen bu kavramın tersine çevrilmesi, protesto kampanyalarındaki çerçeveleme uyumunun karmaşık dinamiklerini ortaya koymaktadır. Çalışma ayrıca protesto aktörlerinin kampanyaları siyasi hedeflerine ulaşamadığında başarı ve başarısızlığı nasıl yorumladıklarını da incelemektedir. Katılımcılar, kişisel değişimler, sosyal ilişkiler ve kısmi kazanımları hayat hikayelerinde kesin başarılar olarak listelerken, aynı zamanda kampanyanın siyasi başarısızlıklarını da ele almaktadırlar. Bu çalışma, çerçeveleme uyumunu ve bunun toplumsal hareketlerin sürekliliği üzerindeki etkilerini incelemek için yeni bir teorik çerçeve sunmanın yanı sıra, protesto demobilizasyonu konusundaki bilgimizi ilerletmekte ve protesto sonuçlarının, başarı ve başarısızlık ikiliğinin ötesinde daha geniş bir tanımını savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the demobilization of protest campaigns through an in-depth case study of the 2021 Boğaziçi University protests in Istanbul, Turkey. Utilizing an agent-based approach, the research draws on interviews with both protest participants and organizers to explore the factors contributing to declining participation. Key findings indicate that the destruction of the campus“free space”and the inherently transient nature of the student protestors played significant roles in the decrease of protest activity. The thesis introduces the concept of“alienation”to describe the demobilizing effect resulting from frame disagreements between organizers and participants. Frame disagreements refer to differences in how participants and organizers delineate the grievances, goals and methods of the protest campaign. In the Boğaziçi case, the clash between a university-specific frame and the wider frame that involved the larger scheme of left-wing politics steered the protesters away from active participation. Traditionally viewed as a mobilizing force, the reversal of this concept reveals complex dynamics of frame alignment within protest campaigns. Furthermore, the study looks into how protest organizers interpret success and failure when their campaign fails to accomplish its political goals. Participants list personal transformations, social ties, and partial gains as absolute successes in their life stories, while also addressing the political failures of the campaign. In addition to providing a fresh theoretical framework for examining frame alignment and its effects on the longevity of social movements, this study advances our knowledge of protest demobilization and advocates for a wider definition of protest outcomes, beyond the binary of success and failure.