Üniversite öğrencilerinin çift anadal programına ilişkin görüşlerinin incelenmesi: Bir odak grup çalışması
Investigation of the university students' opinions on double major programme: A focus group study
- Tez No: 937684
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET GÜLALDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, Üsküdar Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümünde okuyan lisans ve Çift Anadal Programı (ÇAP) öğrencilerinin Çift Anadal Programına ilişkin görüşleri incelenmiştir. Çalışmanın amacı, dört yıllık örgün eğitimde Çocuk Gelişimi bölümüne devam eden ve Çift Anadal Programına kayıtlı öğrencilerin Çift Anadal Programına ilişkin görüşlerinin incelenmesidir. Nicel ve nitel araştırma tekniklerine bağlı kalınarak yürütülen çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden tanımlayıcı ve açıklayıcı durum deseni, nicel araştırma yöntemlerinden tarama deseni kullanılmıştır. Örnekleme metodu olarak olasılığa dayalı olmayan örnekleme yöntemlerinden iradi örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2023-2024 eğitim öğretim yılında Üsküdar Üniversitesi'nde Çocuk Gelişimi lisans bölümüne ve Çift Anadal Programına devam eden öğrenciler oluşturmuştur. Veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Yetişkin Kariyer Endişeleri Ölçeği Kısa Formu (YKEÖ-KF)”ve“Odak Grup Görüşme Soruları”kullanılarak toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler nitel veri analiz türünden içerik analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılan öğrencilerin Çift Anadal Programını donanım kazanmak, kariyer endişesi ve kariyer planlaması gibi nedenlerle tercih ettikleri belirlenmiştir. Ancak kariyer endişesi ile yaş, mezun olunan lise türü, anne ve baba öğrenim düzeyi, gelir düzeyi vb. çevresel faktörler arasında anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır. Katılımcılar Çift Anadal Programının ders, sınav ve staj yükünün fazla olmasına, sürecin çok zor ve yoğun olması gibi zorluklarına karşın Çift Anadal Programında okudukları bölümün ana dalıyla ilişkili olması, iş imkânı olması, işe girmeyi kolaylaştırması ve iki diploma sağlamasına vurgu yapmışlardır.
Özet (Çeviri)
In this study, the views of undergraduate and Double Major Programme students studying in Üsküdar University Child Development Department on the Double Major Programme were examined. The aim of the study is to examine the opinions of students enrolled in the Double Major Programme and attending the Department of Child Development in four-year formal education about the Double Major Programme. In the study, which was conducted by adhering to quantitative and qualitative research techniques, descriptive and explanatory case design from qualitative research methods and survey design from quantitative research methods were used. Voluntary sampling method, one of the non-probability based sampling methods, was used as the sampling method. The study group of the research consisted of students attending the Child Development undergraduate program and the Double Major Programme at Üsküdar University in the 2023-2024 academic year. Data were collected using“Personal Information Form”,“Adult Career Concerns Scale Short Form (YKEÖ-KF)”and“Focus Group Interview Questions”. The data obtained from the research were evaluated using content analysis from the qualitative data analysis type. It was determined that the students who participated in the study preferred the Double Major Programme for reasons such as gaining hardware, career concerns and career planning. However, there is no significant relationship between career concerns and environmental factors such as age, type of high school graduated from, mother and father education level, income level, etc. Despite the difficulties of the Double Major Programme, such as the high course, exam and internship load, the process being very difficult and intensive, the participants emphasized that the Double Major Programme is related to the major of the department they study, has job opportunities, makes it easier to get a job and provides two diplomas.