Hamilelik döneminde pilates yapan kadınların deneyimleri: Bir olgubilim çalışması
Experiences of women doing pilates during pregnancy: A phenomenological study
- Tez No: 937687
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NALAN SUNA, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma, hamilelik döneminde yapılan Pilates egzersizlerinin kadınların mental, fiziksel ve psikolojik sağlığı üzerindeki etkilerini incelemektedir. Çalışmada, Pilates'in hamilelik sürecinde kadınlara sağladığı çok yönlü faydalar ele alınmıştır. Nitel araştırma yöntemi olan fenomenoloji deseni kullanılarak yürütülen çalışmaya, hamilelik sürecinde Pilates yapan 15 kadın katılmıştır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmış ve MAXQDA programı ile içerik ve tematik analiz yöntemleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular, Pilates'in stres ve kaygıyı azalttığını, bel ve sırt ağrılarını hafiflettiğini, duruş bozukluklarını düzelttiğini ve doğuma yönelik özgüveni artırdığını göstermektedir. Ayrıca, Pilates'in doğuma hazırlık sürecinde kadınlara hem fiziksel hem de zihinsel dayanıklılık kazandırdığı tespit edilmiştir. Bu çalışma, Pilates'in hamilelik sürecindeki kadınlar için destekleyici bir yöntem olduğunu vurgulamakta ve doğum öncesi dönemde daha yaygın hale getirilmesi gerektiğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of Pilates exercises during pregnancy on women's physical, mental, and psychological well-being. It investigates whether Pilates alleviates common pregnancy-related issues such as back and lumbar pain, posture disorders, stress, anxiety, and loss of self-confidence. Conducted using a phenomenological approach, this qualitative research includes 15 pregnant women who practiced Pilates during pregnancy. Data were collected through semi-structured interviews and analyzed using content and thematic analysis methods via the MAXQDA program. Findings indicate that Pilates provides physical relief, improves posture, reduces stress and anxiety, enhances self-confidence, and contributes to a more comfortable pregnancy experience.