Okul öncesi dönemdeki kız çocuklarının sosyal yetkinlik ve davranışlarının baba ebeveynlik tutumlarına göre incelenmesi
Investigation of preschool girls' social competence and behaviors according to father parenting attitudes
  1. Tez No: 937686
  2. Yazar: DUYGU AKBUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA KAVGAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırma, okul öncesi dönemdeki kız çocuklarının sosyal yetkinlik ve davranışlarının baba ebeveynlik tutumlarına göre incelenmesini amaçlamaktadır. Bu amaç kapsamında, araştırmanın tanımlayıcı ve kesitsel tipte olmasına karar verilmiş olup tarama modelinde yürütülmesi sağlanmıştır. Bu bağlamda, araştırmanın evrenin okul öncesi dönemdeki kız çocukları ve onların aileleri oluştururken örneklem grubunu ise evren içinden kolaydan örnekleme yöntemi ile seçilen ve araştırmaya katılmak için gönüllü olan 252 ebeveyn ve okul öncesi çocuğu oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri nicel tipte toplanmış olup Sosyal Yetkinlik ve Davranış Değerlendirme-30 Ölçeği ile Ebeveyn Tutum Ölçeği katılımcılara uygulanmıştır. Edinilen verilerin analizinde ise SPSS-22 istatistik programı kullanılarak bağımsız gruplar t testi, tek yönlü varyans analizi ve pearson korelasyon analizi gibi parametrik yöntemler tercih edilmiştir. Araştırma sonunda, izin verici tutum puanlarının anne babaya ve eğitim düzeyine göre anlamlı düzeyde farklılaştığı belirlenmiştir. Ayrıca, otoriter ve aşırı koruyucu tutumun da eğitim düzeyine göre anlamlı farklılık oluşturduğu sonucuna varılmıştır. Ancak ebeveynlik tutum puanlarının ekonomik düzey ve çocuğun cinsiyetine göre anlamlı bir fark göstermediği belirlenmiştir. Ek olarak, sosyal yetkinlik ve davranış değerlendirme puanlarının ise anne ve babaya göre anlamlı farklılık gösterdiği; ekonomik düzey, çocuk cinsiyeti ve eğitim durumuna göre ise anlamlı bir farka sebebiyet vermediği sonucu elde edilmiştir. Son olarak, sosyal yetkinlik ve davranış değerlendirme puanlarının izin veren tutum ile pozitif yönde ve anlamlı düzeyde ilişkili olduğu; demokratik, otoriter ve aşırı koruyucu tutum ile ise anlamlı bir ilişkisi olmadığı sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the social competence and behavior of preschool girls according to their father's parenting attitudes. Within the scope of this purpose, it was decided that the research would be descriptive and cross-sectional and was carried out in a survey model. In this context, the population of the research consists of preschool girls and their families, while the sample group consists of 252 parents and preschool children who were selected from the population by easy sampling method and volunteered to participate in the research. The data of the research were collected in quantitative form and the Social Competence and Behavior Assessment-30 Scale and the Parental Attitude Scale were applied to the participants. In the analysis of the data obtained, parametric methods such as independent groups t test, one-way analysis of variance and Pearson correlation analysis were preferred using the SPSS-22 statistical program. At the end of the research, it was determined that the permissive attitude scores differed significantly according to the mother and father and level of education. In addition, it was concluded that the authoritarian and overprotective attitudes also created a significant difference according to the level of education. However, it was determined that the parenting attitude scores did not show a significant difference according to the economic level and the gender of the child. In addition, it was concluded that social competence and behavior assessment scores showed significant differences according to mother and father; however, it did not cause a significant difference according to economic level, child gender and education level. Finally, it was concluded that social competence and behavior assessment scores were positively and significantly related to permissive attitude; however, there was no significant relationship with democratic, authoritarian and overprotective attitudes.