Nazi Almanya'sından kaçan bilim insanlarının ve sanatçıların Türkiye'ye göçlerinin sığınma hukuku ve Türkiye'nin tarihsel bağları temelinde incelenmesi
An examination of the migration of scientists and artists fleeing Nazi Germany to Türkiye within the framework of asylum law and Türkiye's historical ties
- Tez No: 937723
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT SARAÇLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Nazi Almanya'sından kaçan bilim insanları ve sanatçıların Türkiye'ye göçleri, göçün değişim ve gelişim üzerindeki etkisinin görüldüğü bir örnektir. Söz konusu göçün sığınma hukuku ve Türkiye'nin tarihsel bağları temelinde incelenmesini içeren çalışmada, Almanya'nın gücünü sürekli arttırdığı II. Dünya Savaşı'na giden süreçte Almanya'nın saldırgan tutumlarına rağmen Türkiye'nin neden Almanya'dan kaçan bilim insanları ve sanatçılara kapılarını açtığı, Türkiye'nin bu tutumunda sığınma hukukuna ilişkin ulusal ve uluslararası normların etkili olup olmadığı, Almanya'dan kaçan ve çoğunluğunu Yahudilerin oluşturduğu bilim insanları ve sanatçıların Türkiye tarafından kabul edilmelerinde Türkiye'nin tarihsel bağlarının bir katkısının bulunup bulunmadığı, Atatürk'ün hayatta olduğu dönem ile vefatından sonraki dönem birlikte değerlendirildiğinde toplumsal ve siyasi atmosferin göç sürecini nasıl etkilediği ve göç yönetimi açısından bakıldığında günümüz için çıkarılabilecek derslerin olup olmadığı hususları aydınlatılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The migration of scientists and artists who fled Nazi Germany to Türkiye represents a notable example of how migration can influence change and development. This study, which examines the migration in the context of asylum law and Turkey's historical ties, seeks to shed light on several key issue: why Turkey opened its doors to scientists and artists fleeing Germany despite the country's increasingly aggressive stance in the lead-up World War II; whether national and international norms of asylum law played a role in shaping Türkiye's response; whether Türkiye's historical ties had an influence on the acceptance of these migrants-most of whom wew Jewish; how the social and political climate during and after Atatürk's lifetime affected the migration process; and, finally, what lessons can be drawn from this historical case in terms of migration management today.