The effects of secondary task interference on Wisconsin Card Sorting
İkincil Görev Müdahalesinin Wisconsin Kart Eşleme Üzerindeki Etkileri
  1. Tez No: 937753
  2. Yazar: HAKAN ATIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RİCHARD COOPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Diğer
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Deneysel Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişsel Nöropsikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
WCST (Wisconsin Kart Eşleme Testi), karmaşık bir görev olarak sıklıkla yürütücü işlevlerle karakterize edilir ve yürütücü işlevlerin bileşenlerinden biri olan kurulumu değiştirme becerisini ölçmekle ilişkilendirilir. Bu çalışmada, ikili görev metodolojisi bağlamında yürütücü işlevlerin alt işlevlerini anlamak amacıyla kurulumu değiştirme bozucu etkisinin WCST üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu çalışma, tekrarlı ölçümler tasarımından oluşmaktadır ve 42 denek bu çalışmaya katılmıştır. WCST birincil görev olarak kullanılırken, rakam-harf değiştirme, rakam sınıflandırma ve harf sınıflandırma ikincil görevler olarak uygulanmıştır. Her katılımcı dört blok tamamlamıştır. İlk blokta, WCST tek başına sunulmuştur. Diğer bloklarda, ise WCST ile birlikte ikincil görevler eş zamanlı olarak sunulmuş ve bloklar karşıt dengelenmiştir. WCST performansının, kurulumu değiştirme görevleri sırasında rakam sınıflandırma ve harf sınıflandırmaya kıyasla daha fazla etkilendiği bulunmuştur. Rakam-harf değiştirme görevi sunulduğunda standart perseveratif hatalar, önceki yanıtlarda perseverasyon, set kaybı hataları, ilk kategoriyi tamamlamak için gereken yanıt sayısı ve perseverasyon oranında bir artış olurken, kategori tamamlama sayısında bir azalma olmuştur. Kurulumu değiştirmenin, WCST'nin çeşitli hata türlerinde bozucu etkiye neden olduğu görülmektedir. Dolayısıyla, kurulumu değiştirmenin WCST'nin önemli bir bileşeni olduğu görülmektedir; ancak, özellikle WCST ile kavramsallaştırılmamıştır.
Özet (Çeviri)
The WCST (Wisconsin Card Sorting Test) a complex task is commonly characterised by executive functions and is often related to measuring the ability to set-shifting which is one of the components of executive functions. In the present study, it was investigated the effect of set-shifting interference on the WCST to understand sub-functions of executive functions in the context of dual-task methodology. This study consisted of repeated measures design, and 42 subjects participated in this study. While the WCST was used as a primary task, digit-letter switching, digit-classification, and letter-classification were administered as a secondary task. Each participant completed four blocks. In the first block, the WCST was presented as a single task. In the other blocks, the secondary tasks were presented simultaneously with the WCST, and they were also counterbalanced. It was found that the WCST performance was more affected during set-shifting tasks relative to digit-classification and letter-classification. There was an increase in standard perseverative errors, perseveration of previous responses, set loss errors, the number of responses to achieve the first category, and the ratio of perseveration while there was a decrease in the number of completion of categories when the digit-letter switching task was presented. It appears that set-shifting cause an interference various errors type of the WCST. Hence, it seems that set-shifting is an essential component of the WCST; however, it is not conceptualised with specifically the WCST.