Farklı sagittal yön anomalilerine sahip hastalarda büyüme gelişim dönemlerine göre spee eğrisi karakteristiklerinin değerlendirilmesi
Assessment of curve of spee characteristics across different growth stages in patients with different sagittal skeletal discrepancies
- Tez No: 937754
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA BOLAT GÜMÜŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, farklı büyüme dönemlerinde ve farklı sagittal iskeletsel gelişim gruplarındaki bireylerde Spee eğrisi karakteristiklerindeki değişimlerin üç boyutlu dijital modeler kullanılarak değerlendirilmesidir. Yöntem: Bu çalışmada, prepubertal (PP2=,MP3=,H1,S) (92 birey), pubertal (H2,MP3cap,DP3U) (96 birey) ve postpubertal (PP3U,MP3U,RU) (97 birey) olarak gruplandırılan toplam 258 bireyin üç boyutlu çalışma modelleri kullanılmıştır. Bireylerin dijital modelleri üzerinde Spee eğrisi derinlikleri ve ark morfolojisine ait boyutsal değerler model tarama cihazı ile ( 3Shape R700 Copenhagen, Denmark) incelenmiş ve gruplar arası karşılaştırılmıştır. Bağımsız iki grup analizlerinde, normal dağılım gösteren veride Mann Whitney U Testi, normal dağılım göstermeyen veride ise Independent-Sample t test kullanılmıştır. Bağımsız ikiden fazla grup karşılaştırmalarında, verinin normal dağılıp dağılmadığına göre Kruskal Wallis H ve One-Way ANOVA testlerine başvurulmuştur. Bulgular: Prepubertal gruptaki hastaların arkın solundaki en derin Spee değeri ortalaması, postpubertal hastalara göre yüksek bulunmuştur (p=0,003). Spee eğrisi derinliği tüm iskeletsel gelişim gruplarında iskeletsel Sınıf II hastalarda daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the changes in curve of Spee characteristics in individuals with different growth periods and different sagittal skeletal development groups using three-dimensional digital models. Method: In this study, three-dimensional study models of a total of 258 individuals grouped as prepubertal (PP2=,MP3=,H1,S) (92 individuals), pubertal (H2,MP3cap,DP3U) (96 individuals) and postpubertal (PP3U,MP3U,RU) (97 individuals) were used. Depths of curve of Spee and dimensional values of arch morphology on digital models of individuals were examined with a model scanning device (3Shape R700 Copenhagen, Denmark) and compared between groups. In two independent group analyses, Mann Whitney U Test was used for normally distributed data and Independent Sample t test was used for data that did not show normal distribution. In comparisons of more than two independent groups, Kruskal Wallis H and One-Way ANOVA tests were used depending on whether the data were normally distributed or not. Results: The mean deepest curve of Spee value on the left side of the arch was found to be higher in the prepubertal group patients than in the postpubertal patients (p=0,003).