İklim değişikliğine kültürel adaptasyon bağlamında sürdürülebilir gastronomi
Sustainable gastronomy in the context of cultural adaptation to climate change
  1. Tez No: 937756
  2. Yazar: ÖZGÜR ERDİ AKBABA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ DEMİR ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez, iklim krizinin yemek kültürü üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. İklim değişikliği, sadece gıda güvenliğini tehdit etmekle kalmayıp aynı zamanda yemek kültürünü de dönüştürmektedir. Gıda sürdürülebilirliği, temel besin ihtiyaçlarını karşılamanın ötesinde, yemek kültürünün korunması ve geleceğe taşınması açısından kritik bir rol oynamaktadır. İklim değişikliğine kültürel adaptasyon bağlamında, sürdürülebilir gıda sistemlerine yönelik stratejiler ve politikaların geliştirilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda, Türkiye özelinde gastronomi pratiklerinin iklime uyumlu hale getirilmesi hem gıda temini hem de yemek kültürünün sürekliliği açısından önemli bir gündem maddesidir. Atalık tohumlar, slow food akımı, yerel üreticilerin desteklenmesi ve geleneksel tariflerin önceliği gibi uygulamalar, sürdürülebilir gastronomi pratiği için öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the impact of the climate crisis on food culture. Climate change not only threatens food security but also transforms food culture. Food sustainability plays a critical role in preserving and passing on food culture beyond meeting basic nutritional needs. In the context of cultural adaptation to climate change, there is a need to develop strategies and policies for sustainable food systems. In this regard, adapting gastronomic practices to climate change in Türkiye is an important issue, both for food provision and the continuity of food culture. Practices such as the use of heritage seeds, the slow food movement, supporting local producers, and prioritizing traditional recipes are highlighted as key elements of sustainable gastronomic practices.