İbn Haldun'da insan, ilim ve eğitim
Human, science and education in Ibn Haldun
  1. Tez No: 937794
  2. Yazar: AHMET GEZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK MANAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Araştırmada, İbn Haldun'un insan, ilim ve eğitim hakkındaki görüşleri incelenmiştir. Tarih siyaset, din, felsefe vb. birçok ilim ile ilgili görüşler ortaya koyan İbn Haldun gerek yaşadığı dönemde gerek günümüzde dünya çapında bir üne kavuşmuştur. Bu çalışmada İbn Haldun'un yaşadığı dönemi analiz ederek düşüncelerindeki sistematiği ortaya koymak insanı sosyal bir varlık olarak nasıl tanımladığını incelemek, eğitim ve ilim sınıflandırmalarına yönelik yaklaşımlarını irdelemek ve eğitim üzerine görüşlerini günümüz eğitim anlayışı ile karşılaştırmak amaçlanmıştır. Bu araştırma, geçmişte veya günümüzde var olan bir durumu nesnel bir biçimde betimlemeyi amaçlayan bir tarama çalışmasıdır. Araştırmanın odağında yer alan olay, birey veya nesne, kendi bağlamı ve koşulları içerisinde ele alınarak tanımlanmıştır. Sonuç olarak; İbn Haldun, eğitim uygulamalarında kendine özgü bir öğretim yöntemi geliştirmiştir. Araştırmalar, onun yüzyıllar önce günümüzdeki sarmal eğitim modelini, basitten zora ve yakından uzağa ilkelerini, ayrıca cezanın olumsuz etkilerini ele aldığını ortaya koymaktadır. Düşüncelerinin yüzyıllar boyunca geçerliliğini koruyarak günümüze ulaşması, onun düşünce sistematiğinin kabul edilebilirliğini ve evrenselliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The study examines Ibn Khaldun's views on humanity, science, and education. Ibn Khaldun, who presented perspectives on various disciplines such as history, politics, religion, and philosophy, gained worldwide recognition both in his own time and in the present day. This study aims to analyze the era in which Ibn Khaldun lived, elucidate the systematic nature of his thoughts, explore how he conceptualized humans as social beings, examine his approaches to the classification of sciences and education, and compare his views on education with contemporary educational perspectives. This research constitutes a survey study that seeks to objectively describe a past or present phenomenon. The event, individual, or object at the center of the research is analyzed within its specific context and conditions. As a result, Ibn Khaldun developed a unique teaching method within educational practices. Studies reveal that he addressed, centuries ago, key educational principles still relevant today, such as the spiral curriculum, the principle of progressing from simple to complex, the principle of moving from the known to the unknown, and the negative effects of punishment. The fact that his ideas have remained relevant and applicable over the centuries underscores the validity and universality of his intellectual framework.