Yabancı dil olarak Türkçe öğretimi ders kitaplarında yer alan popüler kültür unsurları üzerine bir inceleme
An examination of popular culture elements in Turkish language teaching textbooks as a foreign language
  1. Tez No: 937806
  2. Yazar: VEFA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA AÇIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Yabancı dil öğretiminde öğrenicileri dil öğrenmeye karşı güdüleyip onların motivasyonlarını güçlendirerek hedef dile ilgilerini artırmak gerekmektedir. Hangi nedenle olursa olsun yabancı dil öğrenmeye karar veren her yaş grubundan öğrenicilerin zaman içerisinde hedef dile ilgileri azalabilmekte dil öğrenme motivasyonları olumsuz etkilenebilmektedir. Yabancı dil öğretimi aynı zamanda kültür öğretimi olup doğrudan doğruya kültür aktarımı değildir. Kültürün empoze edilmesi yerine kültürel etkileşimin ön planda tutulduğu dil öğretiminde öğrenicilerin hedef dile karşı olumlu tutum geliştirmeleri beklenmektedir. Teknoloji çağı olarak da adlandırılan 21. yüzyılda kitle iletişim araçları çoğalmış ve insanların hayatının tamamında yer almaya başlamıştır. Çalışmaya konu olan popüler kültür de kitle iletişim araçları vasıtasıyla tüm insanların hayatında önemli bir rol oynamaya başlamıştır. Dil öğretiminde de öğrenicilerin ilgisini çeken, öğrenicileri dil öğrenme konusunda motive eden unsurlardan bir tanesi de popüler kültürdür. Popüler kültür yiyecek-içecekler, spor, moda, edebiyat, müzik, sinema, oyunlar, danslar, mekânlar, internet, magazin gibi kavramları içerisinde barındırmaktadır. Yabancı dil öğretimi sürecinde öğretici ve öğrenicilerin gerek ders ortamında gerek ders dışı etkinliklerde öncelikle başvurdukları kaynak, alana yönelik hazırlanmış ders ve alıştırma kitaplarıdır. Bu yönüyle ders kitapları yabancı dil öğretim süreçlerine de olumlu yönde destek sağlayan başlıca materyallerdir. Araştırmada gerek yurt içinde gerek yurt dışında yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde en çok kullanılan ders kitaplarından olan Yedi İklim Türkçe Öğretim Setlerinde (A1-C2) yer alan okuma-anlama ve dinleme-izleme metinlerinde popüler kültür unsurlarının tespiti amaçlanmıştır. Tarama yöntemiyle Yedi İklim Türkçe Öğretim Setlerindeki (A1-C2) okuma- anlama ve dinleme-izleme metin sayıları, metinlerde kullanılan popüler kültür unsur sayıları, popüler kültür unsurlarının içerikleri metinlerin, sadece belirli bölümleri değil, öncesi-sonrasındaki bağlam ve bulunduğu sosyal ortam da dikkate alınarak Salim Razı tarafından geliştirilen“Kültürel Ögeler Dökümü”nde yer verilen unsurlar bağlamında tespit edilmiş; tespit edilen popüler kültür unsurları hakkında yabancı dil olarak Türkçe öğretimi alanında çalışmakta olan dört uzmanın görüşleri alınmıştır. Araştırma bulgularına göre Yedi İklim Türkçe Öğretim Setleri'nin 2015 yılından günümüze herhangi bir güncelleme yapılmadan kullanıldığı, okuma-anlama ve dinleme-izleme metinlerinde çok az sayıda popüler kültür unsuruna yer verildiği, yer verilen popüler kültür unsurlarının genel olarak hedef kültüre ait olması nedeniyle kültürel etkileşim yönünden zayıf kaldığı, kültürel öge dökümünde yer alan yedi ana başlıktan (düşünsel değerler, yaşam tarzı, davranış, medya, sanatsal değerler, aile, bilim) genel olarak yaşam tarzı, sanatsal değerler, medya ve bilim başlıklarına yer verildiği, popüler kültürün hızlı değişim gösteren özelliğinden Yedi İklim Türkçe Öğretim Setleri'nin güncellenmesi gerekliliği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the field of foreign language teaching, it is essential to motivate learners and enhance their engagement in order to foster sustained interest in the target language. Regardless of their initial motivations, learners of all age groups may experience a decline in interest over time, which can negatively impact their motivation to learn the language. Foreign language instruction is inherently intertwined with culture teaching; however, it does not entail a direct transmission of cultural elements. Instead of imposing culture, language education that prioritizes cultural interaction is expected to cultivate positive attitudes in learners toward the target language. In the 21st century, often referred to as the digital age, the proliferation of mass media has led to its pervasive presence in everyday life. Popular culture, which constitutes the focus of this study, has come to play a significant role in people's lives through these media channels. Within the context of language education, popular culture represents one of the key components that can attract learners' attention and motivate them in the language learning process. It encompasses a broad range of concepts, including food and beverages, sports, fashion, literature, music, cinema, games, dances, spaces, the internet, and entertainment media. In the process of foreign language instruction, both teachers and learners predominantly rely on textbooks and exercise books specifically designed for instructional purposes, whether in formal classroom settings or during extracurricular activities. In this regard, textbooks serve as primary instructional materials that can positively support foreign language teaching. This study aims to identify the presence of popular culture elements in the reading and listening/viewing texts included in the Yedi İklim Turkish Language Teaching Set (A1–C2), one of the most widely used resources in teaching Turkish as a foreign language both in Turkey and abroad. Utilizing a document analysis method, the study examines the number of reading and listening/viewing texts in the aforementioned set, the frequency and nature of popular culture elements included, and the broader socio-cultural context in which these elements appear, considering not only specific passages but also their preceding and succeeding context and the surrounding social setting. The identification of popular culture components was carried out with reference to the“Inventory of Cultural Elements”developed by Salim Razı. In addition, the opinions of four experts in the field of teaching Turkish as a foreign language were solicited regarding the identified elements. The findings of the study reveal that the Yedi İklim Turkish Language Teaching Set has been in use since 2015 without any updates. Moreover, the number of popular culture elements featured in the reading and listening/viewing texts is notably limited. The elements that are included predominantly reflect the target culture, thereby limiting opportunities for intercultural interaction. Among the seven major categories listed in the cultural elements inventory—namely intellectual values, lifestyle, behavior, media, artistic values, family, and science—the study found a greater emphasis on lifestyle, artistic values, media, and science. In light of the rapidly evolving nature of popular culture, the study concludes that the Yedi İklim Turkish Language Teaching Set should be revised and updated accordingly to better reflect contemporary cultural dynamics and to enhance its pedagogical effectiveness in foreign language education.