Yabancı dil olarak Urdu dilinin öğretiminde kullanılan kitapların incelenmesi ve metinlerdeki kelime sıklığı: İsim ve sıfat kökenli kelimeler
A study of textbooks for teaching Urdu as a foreign language and word frequency in texts: Noun and adjective based words
  1. Tez No: 948152
  2. Yazar: ELİF ÖCALMIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN BELEN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Urdu Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 362
Özet
Yükseköğretim kurumlarında yabancı dil öğretimi, yalnızca hedef dilin öğretilmesi ile sınırlı değildir. Filoloji alanında verilen eğitimin temelini o ülkenin dili, edebiyatı, tarihi, kültürü oluşturur. Ancak alan ile ilgili kaynakların okunabilmesi, sözlü bilgilerin anlaşılabilmesi için öncelikle hedef dili öğrenmek önemli bir husustur. Lisans düzeyinde, anadil dışında bir dilin dört temel beceri çerçevesinde öğretilmesine dikkat edilmektedir. Urdu dili Türkiye'de lisans düzeyinde üç üniversitede Urdu Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı ve Urdu Dili ve Edebiyatı Bölümü olarak eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu alanda yapılan lisansüstü tez çalışmaları ile ilgili alanyazın taramasında, genel olarak tercih edilen konuların Urdu edebiyatı ve Pakistan tarihi ile ilgili olduğu gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, yalnızca Urdu dili öğretimine yönelik dört temel beceri çerçevesinde hazırlanmış Türkçe bir kaynak kitap bulunmamaktadır. Çalışmamızda, Urdu dili öğreticilerinin kullandığı kaynaklar tespit edilmiş, detaylı bir şekilde biçimsel ve içerik açısından incelenmiştir. Öğreticilere yönelik yapılan anket çalışmasında Urdu dili öğretiminde en çok tercih edilen yirmi iki kitap ders materyali dört temel beceri esasına göre analiz edilmiş, içerisinde okuma metni yer alan sekiz kitaptaki okuma metinlerinin isim ve sıfatları kapsayan kelime sıklığı listesi oluşturulmuştur. Öğrenicinin günlük hayatta daha fazla karşılaşabileceği ve günlük iletişim kurabilmesi için gerekli olan kelime listesinin oluşturulması, öğrenicilerin hedef dili anlama sürecini kolaylaştırması açısından yardımcı kaynak görevi göreceği düşünülmektedir. Bunun yanında, çalışmamızda yer alan farklı kaynakların biçim ve içerik açısından analizi, gelecekte hazırlanacak Urdu dili öğretimi materyallerinin içeriklerini oluşturmada önemli bir yol haritası görevi görecektir.
Özet (Çeviri)
In higher education, the process of teaching foreign languages is not limited only to the teaching of a specific language. The core of philology education is closely tied to the respective country's language, culture, literature, and history. However, the basic knowledge of that language is necessary for reading and listening to the main written and unwritten sources of expertise. At the bachelor level, foreign language education is based on four primary skills: reading, listening, writing, and speaking. There are three Urdu Language and Literature Departments in Türkiye that provide education at the bachelor level. When research topics of the dissertations written in these programs are checked, it is possible to see that they are generally focused on Urdu literature and history. Besides, there is no written source mainly dealing with teaching the Urdu language with four primary skills in Turkish. In this study, twenty two textbooks used by Urdu language teachers were chosen for a detailed analysis of their shapes and contents. Those books came to the forefront as the most popular textbooks used by Urdu teachers based on a survey carried out during the research. Among them, eight books containing reading texts were chosen for word frequency analysis, which searched for names and adjectives in the texts. As a result of this analysis, a short list of the most used words will be prepared. This list, including the most used words for daily life, is expected to help students study Urdu and ease the learning process. Moreover, the detailed content analysis of the most used textbooks in this research will contribute to Urdu teaching by providing clues about efficient content. Thus, this research will provide a roadmap for both further study and preparation of teaching materials.