Ortaokul öğrencilerinin yaşam becerilerinin problem çözme davranışlarına ve akademik motivasyonlarına etkisi
The effect of middle school students' life skills on their problem-solving behavior and academic motivation
  1. Tez No: 937805
  2. Yazar: İBRAHİM KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNE DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma, ortaokul öğrencilerinin yaşam becerilerinin problem çözme davranışları ve akademik motivasyonları üzerindeki etkisini incelemektedir. Günümüzde öğrencilerin yalnızca akademik bilgiyle değil, aynı zamanda problem çözme, öz düzenleme ve motivasyon gibi yaşam becerileriyle de donatılmaları önemlidir. Yaşam becerilerinin geliştirilmesi, öğrencilerin akademik başarılarını ve sosyal uyumlarını artırmada kritik bir rol oynamaktadır. Araştırma, nicel araştırma yöntemiyle betimsel tarama modeli kullanılarak yürütülmüştür. Isparta'da öğrenim gören 553 ortaokul öğrencisinden oluşan örneklem grubuna Yaşam Becerileri Ölçeği, Problem Çözme Envanteri ve Akademik Motivasyon Ölçeği uygulanmıştır. Veriler SPSS programıyla analiz edilmiş, değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek için korelasyon, t-testi, ANOVA ve regresyon analizleri kullanılmıştır. Yaşam becerileri yüksek olan öğrencilerin problem çözme becerileri ve akademik motivasyonlarının daha yüksek olduğu bulunmuştur. Ebeveyn eğitim düzeyi ve gelir seviyesi, öğrencilerin yaşam becerilerini etkileyen faktörler arasında yer alırken, cinsiyet değişkenine bağlı olarak takım çalışması becerilerinde kız öğrencilerin daha başarılı olduğu tespit edilmiştir. Eğitim programlarında yaşam becerileri derslerine yer verilmesi, rehberlik hizmetlerinin artırılması ve ailelerin çocuklarının yaşam becerilerini desteklemeleri konusunda bilinçlendirilmesi önerilmektedir. Öğretmenlerin, sınıf içi etkinliklerde problem çözme becerilerini geliştiren yöntemleri yaygınlaştırması da öğrencilerin akademik ve sosyal gelişimlerine katkı sağlayacaktır. Bu çalışma, öğrencilerin akademik ve sosyal gelişimlerinde yaşam becerilerinin önemine dikkat çekmekte ve eğitim süreçlerinde bu becerilerin daha fazla desteklenmesi gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of middle school students' life skills on their problem-solving behaviors and academic motivation. In today's education system, it is essential for students to be equipped not only with academic knowledge but also with life skills such as problem-solving, self-regulation, and motivation. Developing life skills plays a crucial role in enhancing students' academic success and social adaptation. The study was conducted using a quantitative research method with a descriptive survey model. A sample of 553 middle school students in Isparta was selected, and the Life Skills Scale, Problem-Solving Inventory, and Academic Motivation Scale were administered. The data were analyzed using SPSS software, employing correlation analysis, t-tests, ANOVA, and regression analysis to examine relationships between variables. The findings indicate that students with higher life skills exhibit better problem-solving abilities and higher academic motivation. Parental education level and income were identified as influential factors, while gender differences were observed in teamwork skills, with female students demonstrating greater proficiency. It is recommended that life skills education be integrated into the curriculum, guidance services be enhanced, and parents be educated on supporting their children's life skills development. Teachers should also implement classroom activities that foster problem-solving abilities, contributing to both students' academic and social development. This study highlights the significance of life skills in students' overall growth and emphasizes the need for greater emphasis on these skills in educational practices.