Eğitim fakültesinde görev yapan öğretim elemanlarının öğretmen adaylarına mesleki değer kazandırma sorumluluk algılarının incelenmesi
Examining the responsibility perceptions of the instructors working in the faculty of education to providing professional value to prospective teachers
  1. Tez No: 937812
  2. Yazar: RIDVAN ŞİRİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmanın amacı, eğitim fakültelerinde görev yapan öğretim elemanlarının öğretmen adaylarına mesleki değer kazandırma sorumluluk algılarını belirlemektir. Bu araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Bu bağlamda öğretim elemanları ile öğrenciler arasında görüş farklılıkları olup olmadığı belirlenmeye çalışılmıştır. Aynı zamanda bu görüşlerin kişisel bazı değişkenlere göre değişip değişmediği belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada ayrıca mesleki doyum ve mesleki bağlılık düzeylerinin, akademisyenlerin mesleki değer kazandırma sorumluluk algılarının bir yordayıcısı olup olmadığı irdelenmiştir. Araştırmanın çalışma evrenini Türkiye'deki bütün eğitim fakülteleri oluşturmaktadır. 37 farklı üniversiteden 628 akademisyenden ayrıca 7 farklı üniversitenin eğitim fakültelerinden 675 adet 4. sınıf öğrencisinden veriler toplanmıştır. Araştırmada“mesleki doyum ölçeği”,“mesleki bağlılık ölçeği”ve aynı zamanda araştırmacı tarafından geliştirilen“öğretmen adaylarına mesleki değer kazandırma sorumluluk algısı ölçeği”kullanılmıştır. Oluşturulan ölçeğin yapı geçerliği faktör analizi ile belirlenmiştir. Ölçek 26 madde üç alt boyuttan oluşmakta, ölçeğin toplam varyansı açıklama oranı %59,6 ve cranbach alfa değeri 0,952 olarak tespit edilmiştir. Öğretim elemanlarının öğretmen adaylarına mesleki değer kazandırma sorumluluk algılarının yüksek düzeyde olduğu görülmüştür. Mesleki değer kazandırma sorumluluk algılarının cinsiyet, yaş, bölüm ve akademik ünvan değişkenlerine göre farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Kruskal Wallis Testi sonucuna göre akademisyenlerin mesleki kıdem grupları arasında anlamlı bir fark görülmüş ve etki değeri 0,018 olarak bulunmuştur. Belirli kıdem grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür. Mesleki kıdem gruplarına göre ortalamalar incelendiğinde, kıdem arttıkça mesleki değer kazandırma sorumluluk algısının artış gösterdiği gözlemlenmektedir. Ancak etki değerine göre mesleki kıdem değişkeninin öğretim elemanlarının öğretmen adaylarına mesleki değer kazandırma sorumluluk algılarını düşük düzeyde etkilediği tespit edilmiştir. Öğretim elemanlarının mesleki bağlılık ve mesleki tatmin düzeylerinin, mesleki değer kazandırma sorumluluk algılarının önemli bir yordayıcısı olup olmadığının incelenmesi için yapılan robust regresyon analizi sonuçlarına göre modelimizdeki bağımsız değişkenler (mesleki doyum ve mesleki bağlılık) mesleki değer kazandırma sorumluluk algısının önemli yordayıcılarıdır. Her iki değişken de istatistiksel olarak anlamlıdır ve modelin genel olarak anlamlı ve geçerli olduğunu gösterir. Bu analiz sonucunda, mesleki doyumun mesleki değer kazandırma üzerinde daha güçlü bir etkisi olduğu, mesleki bağlılığın ise daha zayıf ama yine de anlamlı bir etkisi olduğu söylenebilir. Modelimizin açıklayıcılık gücünün orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Öğretim elemanlarının öğretmen adaylarına mesleki değer kazandırma sorumluluk algılarına ilişkin öğrenci görüşleri incelendiğinde bütün maddelerin genel ortalaması 3,10 olarak hesaplanmıştır. Bu, öğretmen adaylarının akademisyenlerinin mesleki değer kazandırma sorumluluklarına ilişkin genel algısının orta düzeyde olduğunu göstermektedir. Alt boyutlar arasında en yüksek ortalama, destekleme boyutunda 3,285 olarak tespit edilmiştir. Farkındalık boyutunun 3,20 uygulama boyutunun ise 2,931 olduğu görülmüştür. Bu sonuçlar, akademisyenlerin mesleki değerlerin kazandırılması konusunda farkındalık sahibi olduklarını ve destekleyici olduklarını ancak uygulamada bazı eksikliklerin bulunduğunu göstermektedir. Öğretim elemanlarının öğretmen adaylarına mesleki değer kazandırma sorumluluk algılarına ilişkin öğrenci görüşlerinin cinsiyet değişkenine göre incelenmesi sonucunda iki grup arasındaki ortalama puan farkının istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görülmektedir. Bu bağlamda cinsiyet grupları arasında genel ortalama açısından anlamlı bir fark olmadığı sonucuna ulaşılmaktadır. Öğretim elemanlarının öğretmen adaylarına mesleki değer kazandırma sorumluluk algılarına ilişkin öğrenci görüşlerini öğrencilerin mesleki değer kazandırmanın önemine ilişkin algılarına göre değerlendirdiğimizde anlamlı farklılıklar gözlemlenmiştir. Bu sonuç öğretmen adaylarının bu konuda olumlu düşündüğüne ve lisans döneminde mesleki değerlerin kazandırılması gerektiğine yönelik yüksek puanlama yaptıklarını göstermektedir. Yapılan Post Hoc Testi sonuçları, lisans döneminde mesleki değer kazandırmanın önemine ilişkin 5, 6 ve 7 puan veren öğretmen adaylarının, öğretim elemanlarının mesleki değer kazandırma sorumluluklarına yönelik daha olumlu algılara sahip olduğunu göstermiştir. Öğretim elemanlarının öğretmen adaylarına mesleki değer kazandırma sorumluluk algılarına ilişkin öğrenci görüşlerinin öğretmen adaylarının öğrenim gördükleri bölüme göre değerlendirilmesi sonucunda bölümler arasında anlamlı farklılıklar olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın dördüncü alt problemi, öğretim elemanlarının öğretmen adaylarına mesleki değer kazandırma sorumluluk algılarına ilişkin öğretim elemanlarının kendilerini ve öğrencilerin öğretim elemanlarını değerlendirmelerine ilişkin görüşleri incelendiğinde öğretim elemanlarının mesleki değer kazandırma sorumluluğuna yönelik algıları ile öğrencilerin bu konuda öğretim elemanlarını değerlendirmeleri arasında belirgin bir farklılık olduğu güçlü bir şekilde görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the perceptions of the instructors working in faculties of education about their responsibility for providing prospective teachers with professional values. Correlational survey model was used in this study. In this regard, it was tried to determine whether there are differences of opinion between instructors and students. At the same time, it was tried to determine whether these opinions change according to some personal variables. In the study, it was also researched thoroughly whether the levels of professional satisfaction and professional commitment are a precursor of academicians' perceptions to provide with professional values. The study population of the research consists of all faculties of education in Turkey. Data were collected from 628 academicians from 37 different universities and 675 4th grade prospective teachers from 7 different universities. In the study, 'professional satisfaction scale', 'professional commitment scale' and 'scale of perception of responsibility for providing prospective teachers with professional value' developed by the researcher were used. The construct validity of the scale was determined by factor analysis. The scale consists of 26 items and 3 sub-dimensions and the rate of explaining the total variance of the scale and Cranbach's alpha value were found to be 59.6% and 0.952, respectively. It was observed that instructors' perceptions of responsibility for providing prospective teachers with professional values were at a high level. The perceptions of responsibility for providing with professional value were found not to differ according to the variables of gender, age, department and academic title. According to the Kruskal Wallis Test result, a significant difference was observed between the professional seniority groups of academicians and the effect value was found to be 0.018. It was found out that there were statistically significant differences of the certain seniority groups in terms of general average. When averages are analyzed according to professional seniority groups, as the seniority increases, the perception of responsibility for providing professional value was found out to increase. However, according to the effect value, it was determined that the professional seniority variable had a low level effect on the perceptions of instructors' responsibility for providing prospective teachers with professional values. According to the results of the robust regression analysis conducted to examine whether the professional commitment and professional satisfaction levels of the instructors are significant precursor of their perceptions of responsibility for providing with professional value, the independent variables in our model (professional satisfaction and professional commitment) are important precursors of the perception of responsibility for providing with professional value. Both of the variables are statistically significant, indicating that the model is generally significant and valid. As a result of this analysis, it can be said that on the one hand, professional satisfaction has a stronger effect on providing with professional value, on the other hand professional commitment has a weaker but still significant effect. The explanatoriness power of our model was found to be at a moderate level. When the students' views on the perceptions of the responsibility of the instructors for providing prospective teachers with professional values were analyzed, the overall mean of all items was calculated as 3.10. This shows that prospective teachers' general perception of their instructors' responsibilities for providing with professional values is at a medium level. While the highest mean among the sub-dimensions is 3,285 in the Supporting dimension, the Implementation dimension has a lower mean of 2,931. These results show that instructors have awareness of and a supportive attitude towards providing with professional values, but there are some deficiencies in practice. As a result of analyzing the students' views on the perceptions of responsibility of instructors for providing prospective teachers with professional values according to gender variable, it is found out that the difference in mean scores between the two groups was not statistically significant. In this context, it is concluded that there is no significant difference between gender groups in terms of general average. When we evaluated the students' views on the perceptions of instructors' responsibility for providing prospective teachers with professional values according to the students' perceptions of the importance of providing with professional values, significant differences were observed. This result shows that prospective teachers think positively about this issue and they rated high that professional values should be provided during the undergraduate period. The results of the Post Hoc Test showed that the prospective teachers who rated 5, 6 and 7 about the importance of providing with professional values in the undergraduate period had more positive perceptions about the responsibilities of instructors for providing with professional values. As a result of the evaluation of the students' views on the perceptions of the responsibility of the instructors for providing prospective teachers with professional values based on the department in which the prospective teachers were studying, it was concluded that there were significant differences between the departments. The fourth subproblem of the research is that when the opinions of the instructors on the evaluations of the instructors themselves and the opinions of the students' on the evaluations of the instructors regarding the perceptions of the responsibility of the instructors for providing prospective teachers with professional values were analyzed, it was strongly observed that there was a significant difference between the perceptions of the instructors of their responsibility for providing with professional values and the students' evaluation of the instructors in this regard.