Birleşmiş Milletler sürdürülebilir kalkınma hedeflerinden toplumsal cinsiyet bağlamında bir analiz: Eğitim temalı filmler
Gender as one of the United Nations sustainable development goals: An analysis of the education-themed films
  1. Tez No: 937811
  2. Yazar: RABİA NAZLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL FİLİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu araştırma, eğitim temalı filmlerin Birleşmiş Milletler sürdürülebilir kalkınma hedeflerinden biri olan toplumsal cinsiyet eşitliği bağlamında incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi ile gerçekleştirilen araştırmanın veri kaynağını eğitim temasına sahip 10 adet film oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında BM sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda araştırmacı tarafından oluşturulan Film İçerik Değerlendirme Formu, Filmlerde SKH 5 Durum Değerlendirme Formu ve Filmlerde SKH Toplumsal Cinsiyet Alt Amaçları Değerlendirme Formu kullanılmıştır. Verilerin analizi sürecinde içerik analizinden yararlanılmış ve veriler Miles & Huberman formülüne göre değerlendirilerek kodlayıcılar arası görüş birliği %91 olarak tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular, çalışmanın alt problemlerine göre ayrı başlıklar altında sunularak değerlendirilmiştir. Bulgulara göre incelenen eğitim temalı filmlerin genel olarak sürdürülebilir bir kalkınma hedefi olan toplumsal cinsiyet eşitliğine uygun olmadığı, toplumsal cinsiyet kalıp yargılarını sürdürdüğü ve yeniden ürettiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine education-themed films within the context of gender equality, one of the United Nations' Sustainable Development Goals (SDGs). Conducted using document analysis, one of the qualitative research methods, the study's data source consists of ten education-themed films. For data collection, the Film Content Assessment Form, the SDG 5 Status Assessment Form in Films, and the Gender Sub-Goals Assessment Form of SDGs in Films —developed by the researcher in accordance with the UN Sustainable Development Goals—were utilized. Content analysis was employed in the data analysis process, and inter-coder agreement was determined to be 91% based on the Miles & Huberman formula. The findings were presented and evaluated under separate headings according to the study's sub-objectives. The results indicate that the analyzed education- themed films generally do not align with the sustainable development goal of gender equality, instead perpetuating and reproducing gender stereotypes.