Görme yetersizliği olan öğrencilerin, onların öğretmenlerinin ve ailelerinin deprem sürecinde karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri: Malatya örneği
Challenges and solution proposals for students with visual impairments, their teachers, and families during the earthquake: A case study from Malatya
- Tez No: 937813
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU ALTUNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görme Engellilerin Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Türkiye, aktif fay hatları üzerinde yer alan ve özellikle Kuzey Anadolu ve Doğu Anadolu Fay Hatları boyunca yüksek deprem riski taşıyan bir ülkedir. Bu durum, Türkiye'yi sık sık yıkıcı depremlerle karşı karşıya bırakan bir deprem potansiyeline sahip kılmaktadır. Bu bağlamda, deprem gibi doğal afetler sırasında özel gereksinimlere sahip bireylerin eğitim-öğretim süreçlerinin aksamaması ve yaşadıkları ya da yaşayabilecekleri zorlukların ortaya konulması büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, 6 Şubat'ta Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından, Malatya'da yer alan Battalgazi Görme Engelliler Okulu'nda öğrenim gören öğrencilerin, ailelerinin ve öğretmenlerinin deprem sürecinde karşılaştıkları sorunların belirlenmesi amacıyla nitel bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya, görme engelliler okulunda öğrenim gören 14 öğrenci, 12 aile üyesi ve 14 öğretmen katılmıştır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak, yüz yüze ve telefonla yapılan görüşmeler aracılığıyla toplanmış ve içerik analizi yöntemi ile değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, öğrencilerin bir kısmının deprem sürecinde geçici olarak farklı şehirlere göç ettiği ve bu yeni yerleşim yerlerinde kendilerine uygun okul bulamayan öğrencilerin eğitim süreçlerine ara vermek zorunda kaldığı tespit edilmiştir. Göç etmeyen öğrencilerin ise okulların yeniden açılmasıyla eğitimlerine devam ettikleri, ancak yaşadıkları korku nedeniyle devamsızlık yaptıkları belirlenmiştir. Deprem sürecinde öğrencilerin barınma alanlarındaki değişiklikler nedeniyle yönelim ve bağımsız hareket becerilerinde ciddi sorunlar yaşadıkları saptanmıştır. Öğretmenler açısından, okulların yeniden açılmasının ardından barınma alanı temini konusunda zorluk yaşadıkları, motivasyon eksikliği çektikleri ve sosyal etkinliklere ağırlık verdikleri tespit edilmiştir. Ayrıca, öğretmenlerden bazılarının depremin ardından geri dönmemek üzere göç ettiği, bazılarının ise aile bireyleri ile çeşitli sorunlar yaşadığı belirlenmiştir. Aileler açısından ise, göç edenlerin çocukları için uygun okullar bulmakta zorlandıkları, geçici konteyner sınıfların ihtiyaçları karşılamadığı ve bu süreçte temel ihtiyaçları karşılamaya odaklandıkları tespit edilmiştir. Öğretmenlerin, tıkanan eğitim sürecine uygun şehir değişikliği yapmadıkları için bazı sorunlar yaşadıkları ve eğitim sürecinin aksadığı vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey is located on active fault lines, particularly along the North Anatolian and East Anatolian Fault Lines, making it a country with a high earthquake risk. This situation subjects Turkey to frequent and potentially devastating earthquakes. In this context, it is crucial to ensure that the educational processes of individuals with special needs are not disrupted during natural disasters like earthquakes, and to identify the challenges they face or may face during such events. This study was conducted to identify the challenges faced by students, their families, and teachers at Battalgazi School for the Visually Impaired in Malatya following the Kahramanmaraş-centered earthquakes on February 6th. The study involved 14 students, 12 family members, and 14 teachers from the school. Data were collected through semi-structured interviews conducted face-to-face or via telephone and were analyzed using content analysis. The findings revealed that some students temporarily migrated to different cities during the earthquake and had to interrupt their education due to the lack of suitable schools in their new locations. Students who did not migrate resumed their education when schools reopened, but some exhibited absenteeism due to fear. Additionally, changes in living conditions during the earthquake disrupted the students' independent mobility and orientation skills. From the teachers' perspective, challenges included difficulties in securing adequate housing after schools reopened, decreased motivation, and an increased focus on social activities. Some teachers chose not to return after the earthquake, and others faced various family-related issues. From the families' perspective, those who migrated struggled to find suitable schools for their children, temporary container classrooms were inadequate to meet their needs, and they primarily focused on meeting basic necessities during this period. It was also noted that teachers faced challenges in adapting to the disrupted educational process due to the lack of appropriate relocation options, further complicating the continuity of education.