Mesane ağrı sendromu / interstisyel sistit (MAS/İS) hastalığında dairesel RNA'ların (CircRNA'ların) potansiyel biyomarker olarak araştırılması
Investigation of circular RNAs (circRNAs)as potential biomarkers in bladder pain syndrome / interstitial cystitis (BPS/IC) disease
- Tez No: 937828
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ÇELİKLER KASIMOĞULLARI, DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF UZ YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Moleküler Tıp, Genetics, Molecular Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Mesane Ağrı Sendromu/İnterstisyel Sistit (MAS/İS), hastaların yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen, bakteriyel enfeksiyon veya tanımlanabilir bir patolojik neden olmaksızın idrar sıklığı, aciliyet, noktüri ve pelvik ağrı ile karakterize kronik bir hastalıktır. MAS/İS'ın patogenezi ve patofizyolojisi tam olarak anlaşılamamakla birlikte ürotelyum yüzeyini kaplayan glikozaminoglikanların eksikliği, immünolojik etiyoloji, aktif mast hücreleri, nöral değişiklikler ve enflamasyonu içeren çeşitli teoriler öne sürülmektedir. Hastalığın tanısında altın standartlar yoktur ve klinisyenler tedaviye başlamak için eşlik eden hastalıklardan ortak olan birkaç semptomu ekarte etmek durumundadır. Erken tanıdaki komplikasyonlar tedaviyi zorlaştırmakta ve hastaların yaşam kalitesini düşürmektedir. Dolayısıyla hastalığın altında yatan mekanizmaların aydınlatılması ve etkili tedavi stratejilerinin belirlenebilmesi için tanısal belirteçlere ihtiyaç duyulmaktadır. Vücut sıvılarında stabilite, korunma ve yüksek bolluk gibi özellikleri ile dairesel RNA'lar (circRNA'lar), çeşitli hastalıkların teşhisi, izlenmesi ve prognozu için biyobelirteçler olarak büyük potansiyel sunmaktadır. Mevcut tez çalışmasında, potansiyel bir biyobelirteç olan circRNA'ların, MAS/İS'in tanısı ve patogenezi üzerindeki rolü araştırıldı. Bu amaç kapsamında, sağlıklı ve hasta bireylerden elde edilen kan/doku örneklerinden circRNA, miRNA ve mRNA izolasyonunu takiben cDNA sentezi yapıldı. Ardından literatür taraması ve biyoinformatik analizler sonucu belirlenen 11 aday circRNA'nın ifadesi kantitatif gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu ile belirlenerek sağlıklı ve hasta bireyler arasındaki ifade farklılıkları kıyaslandı. Elde edilen sonuçlar, circPTPN22 ve circMYBL2'nin hastalığın patogenezinin aydınlatılmasında potansiyel biyobelirteçler olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Interstitial Cystitis/Bladder Pain Syndrome (IC/BPS) is a chronic disease characterized by urinary frequency, urgency, nocturia, and pelvic pain in the absence of bacterial infection or an identifiable pathological cause, significantly impacting patients' quality of life. The pathogenesis and pathophysiology of IC/BPS remain incompletely understood, with various hypotheses proposed, including a deficiency in glycosaminoglycans covering the urothelial surface, immunological etiology, activated mast cells, neural alterations, and inflammation. Currently, there are no established gold standards for diagnosing the disease, and clinicians must exclude several comorbid conditions with overlapping symptoms before initiating treatment. Challenges in early diagnosis complicate therapeutic interventions and further reduce patients' quality of life. Therefore, diagnostic biomarkers are essential for elucidating the underlying mechanisms of the disease and developing effective therapeutic strategies. Due to their stability, protection, and high abundance in bodily fluids, circular RNAs (circRNAs) offer great potential as biomarkers for the diagnosis, monitoring, and prognosis of various diseases. The present dissertation investigates the role of circRNAs as potential biomarkers in the diagnosis and pathogenesis of IC/BPS. In this context, circRNA, miRNA, and mRNA were isolated from blood/tissue samples obtained from healthy and diseased individuals, followed by cDNA synthesis. Subsequently, the expression levels of 11 candidate circRNAs, identified through literature review and bioinformatics analyses, were determined using quantitative real-time polymerase chain reaction (qRT-PCR) and compared between healthy and diseased individuals. The findings indicate that circPTPN22 and circMYBL2 may serve as potential biomarkers for elucidating the pathogenesis of IC/BPS.