Abdominal kanserli olgularda sarkopeninin BT ile değerlendirilmesi
Evaluation of sarcopenia by CT in patients with abdominal cancer
  1. Tez No: 937830
  2. Yazar: AHMET GAZİ ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE TUBA SANAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Abdominal kanserli olgularda kas kütlesi ölçümünde kullanılan AsanJ-Morphometry (AJM) ve CoreSlicer 1.0 (CS 1.0) segmantasyon programlarının ölçüm değerleri arasında farklılık olup olmadığı ve paraspinal nitel (kalitatif) yağ infiltrasyonu derecesi ile segmentasyon programlarının ölçüm değerleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Retrospektif yapılan çalışmaya Haziran 2020 ile Ağustos 2023 tarihleri arasında klinik ve histopatolojik olarak abdominal malignite tanısı almış, kontrastsız abdominopelvik bilgisayarlı tomografi (BT) görüntüleri olan 103 olgu dâhil edildi. AJM ve CS 1.0 programları ile L3 düzeyindeki kesitten total abdominal kas alanı (TAMA), visseral yağlı doku (VAT), subkütanöz yağlı doku (SAT), her iki psoas dansitesi ve alanı ölçüldü. Nitel değerlendirme paraspinal Goutallier sınıflamasının basitleştirildiği üçlü sisteme göre (derece 0-1 hafif, derece 2-3 orta, derece 4 ise ileri) yapıldı. Bulgular: Her iki program ile ölçülen sol psoas alanı benzer bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate whether there are differences in the measurement values obtained from two segmentation software programs, AsanJ- Morphometry (AJM) and CoreSlicer 1.0 (CS 1.0), used for assessing muscle mass in patients with abdominal cancer. The relationship between the degree of qualitative paraspinal fatty infiltration and the measurement values obtained from these programs was investigated. Materials and Methods: This retrospective study included 103 patients diagnosed with abdominal malignancy based on clinical and histopathological findings, who had non-contrast abdominopelvic CT scans taken between June 2020 and August 2023. Using AJM and CS 1.0 software, the total abdominal muscle area (TAMA), visceral adipose tissue (VAT), subcutaneous adipose tissue (SAT), and both psoas muscles Hounsfield Unit (HU) values and cross-sectional areas were measured at the L3 vertebral level. The degree of paraspinal fatty infiltration was classified using a simplified three-tier system based on the Goutallier grading scale: grades 0–1 as mild, grades 2–3 as moderate, and grade 4 as severe fatty infiltration. Results: No significant difference was observed between the two programs in the measurement of the left psoas muscle area.