Açık rinoplastide perikondroperiostal flep kullanımı
The use of perichondral-periosteal flap in open rhinolasty
- Tez No: 937831
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HARUN KARADUMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Burun bağ doku, submuskuler aponörotik sistem(SMAS), gevşek bağ doku, en altta ise periost ve perikondriyum olmak üzere 4 ana tabaka ile örtülüdür. Açık rinoplasti ameliyatında perikondriyum ve periost tabakasının kesilmesi gereken basamaklar mevcuttur. Kesilen perikondroperiosteal doku tabakası korunarak, flep şeklinde hazırlanıp işlemler tamamlandıktan sonra ilk haline en yakın olacak şekilde onarılabilir. Perikondroperiosteal flep kullanımın açık rinoplasti ameliyatı sonuçları üzerine etkilerini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Kliniğimizde açık rinoplasti tekniği ile opere edilen hastalardan; kontrol (perikondroperiostal flep kullanılmayan) grubu 30 hasta ve çalışma(perikondroperiosteal flep kullanılan) grubu 30 hasta olmak üzere toplam 60 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. ROE (Rhinoplasty Outcome Evaluation) anketi ile hasta memnuniyetleri, takip fotoğrafları kullanılarak dorsal estetik çizgileri ve nazolabial açıları değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışma grubundaki hastaların memnuniyet puanlarının daha yüksek, dorsal estetik çizgilerinin daha belirgin ve nazolabial açı kayıplarının daha az olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Açık teknik rinoplastide perikondroperiosteal flep kullanımı sonuçlara olumlu yönde katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The nose is covered with 4 main layers: connective tissue, submuscular aponeurotic system (SMAS), loose connective tissue, periosteum and perichondrium. In open rhinoplasty surgery, there are steps in which the perichondrium and periosteum layer must be cut. The cut perichondroperiosteal tissue layer can be preserved, prepared as a flap and repaired as close as possible to its original state after the procedures are completed. The aim of this study was to evaluate the effects of using perichondroperiosteal flaps on the results of open rhinoplasty surgery. Materials and methods: A total of 60 patients, including 30 patients in the control group (without perichondroperiosteal flap) and 30 patients in the study group (with perichondroperiosteal flap), were included in the study. Patient satisfaction was evaluated using the ROE (Rhinoplasty Outcome Evaluation) questionnaire, and dorsal aesthetic lines and nasolabial angles were evaluated using follow-up photographs. Results: Patients in the study group had higher satisfaction scores, more prominent dorsal aesthetic lines and less nasolabial angle loss. Conclusion: The use of perichondroperiosteal flap in open technique rhinoplasty contributes positively to the results.