İdyopatik pes ekinovaruslu çocuklarda ponseti tedavisi sonrası aşil tendon boyu ve plantar fleksiyon kas gücü değişiklikleri ile nüks metatarsus adduktus deformitesi arasındaki ilişkinin araştırılması
In children with idiopathic pes equinovarus, an investigation of the relationship between changes in achilles tendon length and plantar flexion strength with recurrent metatarsus adductus deformity following ponseti treatment
  1. Tez No: 937832
  2. Yazar: MEHMET DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. FUAT BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Ponseti tedavi sonrası nüks metatarsus adduktus deformitesi gelişen tek taraflı idyopatik PEV'li çocuklarda ayak bileği çevresi tendon boyu ve kas gücü değişikliklerinin incelenerek nükse neden olabilecek faktörleri araştırmaktır. Hastalar ve Yöntemler: İdyopatik PEV tanısıyla Ponseti yöntemine göre seri alçılama ve perkütan Aşil tenotomisi ile tedavi edilmiş, son kontrollerinde klinik olarak nüks metatarsus adduktus deformitesi saptanılan 5 ile 10 yaş arası toplam 20 çocuk (14 Erkek, 6 Kız) çalışmaya dahil edildi. Hastaların tedaviye başladıkları anda yaş ortalamaları 28 gün (15-60 gün) iken, son kontrol yaş ortalamaları 7 yıldı (5-9 yıl). Hastaların ortalama takip süresi 84 ay (57-107 ay) olarak tespit edildi. Çalışmada analiz edilen verilerin tamamı hastaların hem etkilenmiş hem de etkilenmemiş ayak bileklerinden elde edildi. Sonrasında her iki ayağa ait değişkenler arasında istatistiksel karşılaştırmalar ve korelasyon analizleri yapıldı. Son kontrolde, ayak bileği çevresi tendon boylarının ultrasonografik ölçümü (Aşil, tibialis anterior, tibialis posterior ve peroneus brevis) ve izometrik kas güçleri (plantar fleksiyon, dorsifleksiyon, inversiyon ve eversiyon) değerlendirildi. Bulgular: İzometrik kas gücü ölçümlerinde, hasta ve sağlam taraf dorsifleksiyon kas gücü ölçümleri arasında anlamlı farklılık yok iken (p>0,05), hasta taraf inversiyon, eversiyon ve plantar fleksiyon kas güçleri sağlam taraflara kıyasla belirgin olarak düşük bulunmuştur (p=0,001; p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: To determine factors associated with the recurrent metatarsus adductus deformity, investigating tendon length and muscle strength around the ankle in children with unilateral idiopathic PEV. Patients and Methods: With a recurrent metatarsus adductus deformity identified clinically at the final examination, a total of 20 kids (14 Female, 6 Male) aged between 5 and 10 years who were diagnosed and treated by Ponseti method due to idiopathic PEV were included in the present study. The mean age was 28 days (15-60) at the start of Ponseti treatment, and 7 years (5-9) at the final follow-up. The mean length of the follow-up was 84 months (57-107). All data analyzed in the study were obtained from both involved and uninvolved feet of patients, and then statistical comparisons and correlations were undertaken between both sides. At the final follow-up, ultrasonographic measurement of tendon length and isometric muscle strength around the ankle were assessed. Results: In the assessment of isometric muscle strength, although no difference was observed in terms of dorsiflexion strength (p>0,05), ankle plantar flexion, inversion, and eversion strength were determined to be lower on involved sides than on involved sides (p=0,001; p0,05) between both sides.