An exploratory study on features of intelligent office buildings and development of an assessment tool
Akıllı ofis binalarının özelliklerinin belirlenmesi ve ölçülmesi için araç geliştirilmesi
- Tez No: 937894
- Danışmanlar: PROF. DR. İREM DİKMEN TOKER, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜZİDE ATASOY ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Akıllı ofis binaları, bina sakinlerinin yaşam kalitesini ve enerji verimliliğini artırmak için ileri teknolojileri kullanmasından dolayı yüksek teknolojik bir imaja sahiptir. Akıllı bina kavramı üzerine yapılan literatür araştırması sonucunda kavrama ait odağın çok farklı yönleri olduğu ve bu sebeple temel anlamını kaybettiği anlaşılmıştır. Bu bağlamda, bu tez, akıllı bina kavramının şu anda bina sektörü temsilcileri tarafından nasıl yorumlandığını ve akıllı özelliklerinin neler olduğuna ilişkin iki adet temel soruyu ele almayı amaçlamaktadır. Daha önceki akıllı bina tanımları, değerlendirme yöntemleri ve pasif tasarım yaklaşımının ve aktif sistem kullanımının bina enerji performansı üzerindeki etkisini ortaya çıkarmak için yapılan bir ön çalışma sonuçlarına bağlı olarak bir anket oluşturulmuştur. Anket, uzmanların bakış açılarını toplamak ve dağıtılmadan önce bir odak grup tarafından doğrulanan akıllı bina özelliklerinin önem düzeylerini öğrenmek için tasarlanmıştır. Anket bulgularının analizine bağlı olarak, akıllı bina kavramına ilişkin dört çelişkili konu tartışılmıştır. Buna göre, davranış ve temel tasarım ilkesi açısından akıllı ofis bina konseptine yeni bir yaklaşım sunulmuştur. Son olarak, ofis binalarının akıllı bina özelliklerinin değerlendirilmesi amacı ile bir araç geliştirilmiş ve uzmanlar tarafından doğrulanmıştır. Tez, akıllı binaların başarılı bir şekilde uygulanması ve gelecekteki araştırmalar için önerilerle sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
Intelligent office buildings have a high-tech image that embraces advanced technologies to enhance the quality of life for building occupants and energy efficiency. The literature's exploration of the Intelligent Building (IB) concept indicated that the concept has broad aspects, which resulted in losing its focus. In this regard, this thesis aims to address two central questions of how the IB concept is currently interpreted by the building sector representatives and what are the intelligent features of an IB. A survey was created within the context of earlier IB definitions, intelligence assessment methods, and a preliminary study conducted for figuring out the impact of passive design approach and utilization of active system on building energy performance. The survey was designed to collect the experts' perspectives and determine the importance levels of the IB features which were validated by a focus group before its distribution. Based on the analysis of survey findings, four conflicting issues regarding the IB concept are identified. Representing the recent situation, a new approach to the intelligent office building concept is described in terms of its behavior and basic design principle. Finally, a feature-based intelligence assessment tool for an office building was developed and validated to help the decision-makers during the pre-design stage. The thesis concludes with the recommendations for the successful application of the IB concept and future investigations.